Згідно з дослідженням, "Детектор медіа" і StopFake є найпопулярнішими фактчекерськими організаціями серед українців.
Одна з трьох опитаних осіб, які знають про сервіси для перевірки достовірності та точності медіа-контенту, вже користувалася такими інструментами.
В Україні 36% опитаних зазначають, що мають знання про сервіси, які дозволяють перевіряти медіа-матеріали на точність і правдивість. Найбільшу обізнаність про фактчекерські організації продемонстрували проекти StopFake та ГО "Детектор медіа", якими скористалися 18% і 14% респондентів відповідно. Цю інформацію 7 листопада під час презентації результатів щорічного дослідження USAID-Internews "Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році" озвучила Оксана Майдан, заступниця директорки Internews Network.
Впродовж року частка респондентів, які не знають про існування фактчекерських проєктів, знизилася на 8% і тепер становить 58%.
Обізнаність про StopFake та "Детектор медіа" зросла за рік з 9 до 11% та з 5 до 9%. На відсоток збільшилася поінформованість про проєкти "Без Брехні", VoxCheck, Тексти.org.
"З числа обізнаних на практиці користуються такими сервісами 34% опитаних", -- прокоментувала Оксана Майдан.
Експертка підкреслила, що ступінь використання фактчекінгу зумовлений також тим, що це стосується високоспеціалізованих знань і глибокого розуміння теми.
Зазначимо, 83% респондентів дослідження поінформовані про поширення дезінформації, і 47% вважають її актуальною проблемою у суспільстві.
На думку учасників опитування, у 2024 році найбільш поширеними та правдоподібними були наступні наративи дезінформації: "Територіальні центри комплектування порушують права людини" та "Гроші, які міжнародні партнери виділяють на зброю та боєприпаси, влада розкрадає". Понад 80% респондентів стикалися з ними.
Дослідження під назвою "Стан українських медіа, їх сприйняття та рівень довіри у 2024 році" було проведено компанією InMind за замовленням міжнародної неприбуткової організації Internews Network, яка реалізує "Медійну програму в Україні" за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Головною метою цього дослідження є аналіз медіа-звичок українців, оцінка їхньої довіри до медіа та вразливості до зовнішніх інформаційних маніпуляцій і втручань.
У процесі проведення дослідження було опитано 3 000 людей у містах України з населенням понад 50 000 осіб, розташованих у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки становить не більше 2,5%.
Були проведені очні інтерв'ю, а також фокус-групи та інтерв'ю з такими групами українців: мешканці невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, переміщені до Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії, Ірландії, Нідерландів, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області).
Інтерв'ю та фокус-групи були організовані в період з травня по липень 2024 року.
Читайте також: