Двоякі критерії українських бізнес-асоціацій
консультантка з юридичних питань ГО "Життя"
У недавній час в Україні помітно збільшився вплив бізнес-асоціацій — добровільних об'єднань підприємств, які працюють у схожих галузях або мають спільні цілі. Основна мета цих асоціацій полягає в координації зусиль, захисті спільних комерційних інтересів їх учасників та сприянні розвитку підприємництва в Україні.
Вони виконують роль "представників" бізнесу у спілкуванні з державними органами, міжнародними структурами та іншими організаціями, безпосередньо впливаючи на політичні рішення. Проте серед учасників цих організацій є міжнародні компанії, що підтримують фінансування російської агресії проти України. Це викликає запитання: чиї інтереси насправді захищають бізнес-асоціації?
Оцінки масштабів втрат, яких зазнала Україна внаслідок російської агресії, вражають: вони перевищують пів трильйона доларів. Крім того, Росія підтверджує свою готовність продовжувати бойові дії. Експерти вважають, що країна повністю перенаправляє свою економіку на військові цілі, що призведе до суттєвого зростання обсягів виробництва озброєнь.
Водночас, російський ринок залишається одним з ключових для низки міжнародних тютюнових компаній. Продовжуючи працювати на російському ринку, транснаціональні тютюнові гіганти, такі як Philip Morris International та Japan Tobacco International, фактично фінансують російську агресію проти України. У серпні 2023 року ці компанії були внесені НАЗК до реєстру міжнародних спонсорів війни.
Philip Morris International (PMI), що володіє брендами, такими як Marlboro, Parliament, Bond, Chesterfield, L&M, Next, а також HEETS (тютюнові стіки для IQOS), є одним з основних джерел податкових надходжень для військового бюджету Росії.
Відповідно до фінансових звітів російського підрозділу компанії Philip Morris, у перший рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну виручка підприємства зросла на 8% і становила 140,3 мільярда рублів, а чистий прибуток досягнув 48,2 мільярда рублів, що на 45% перевищує показники 2021 року.
Отже, PMI займає одну з провідних позицій серед платників податків у Росії, перерахувавши до бюджету країни понад 4,76 мільярда доларів США на 2022 рік.
Japan Tobacco International (JTI) також є безсумнівним лідером тютюнового ринку на росії, контролюючи близько 34,9% його частки. JTI на російському ринку належать такі бренди: Winston, LD, Mevius, Camel, Sobranie, пристрій для нагрівання тютюну Ploom, російські марки "Донской табак", Kiss, Play, "Петр I", "Тройка" та інші.
У 2020 році внески компанії в податкову систему склали 1,4% від доходів федерального бюджету Російської Федерації, тоді як у 2022 році російський ринок забезпечив приблизно 11% загального прибутку компанії.
В даний час фінансові надходження до російського бюджету продовжують зростати. Згідно з інформацією Київської школи економіки, минулого року десять найбільших транснаціональних компаній внесли 1,78 млрд доларів США у вигляді податку на прибуток, що на 175 млн доларів США перевищує показник 2022 року.
Серед цих підприємств знаходяться Philip Morris та Japan Tobacco International, які надали фінансову підтримку російській армії на суму понад 400 мільйонів доларів США, і це лише враховуючи податок на прибуток.
1. Європейська Асоціація Бізнесу
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), заснована 1999 року за підтримки Європейської Комісії в України, є одним з найчисельніших бізнес-об'єднань в Україні, що представляє інтереси понад 900 компаній.
В асоціації налічується 6 тютюнових компаній, серед яких PMI та JTI. Європейська бізнес-асоціація (ЄБА) не раз брала на себе роль посередника між міжнародними виробниками тютюну, які фінансують війну проти України, та урядом України.
У червні 2024 року, під час зустрічі з представниками Державної регуляторної служби України, члени Європейської Бізнес Асоціації активно відстоювали інтереси тютюнової галузі. Вони піднімали питання законопроєкту, який стосується тютюнових виробів, обговорюючи можливі зміни в політиці контролю за тютюном та захистом споживачів.
Крім того, Європейська бізнес асоціація (ЄБА) активно підтримувала інтереси тютюнових виробників, виступаючи за впровадження акцизних пільг для пристроїв, що нагрівають тютюн (ТВЕН). Основна частка цього сегмента належить компанії PMI, і це може призвести до серйозних втрат у державному бюджеті, оцінених у 18 мільярдів гривень у період з 2025 по 2028 роки, а також сприяти зростанню епідемії куріння серед молоді.
ЄБА виступає одним із основних гравців, які ініціюють зміни до нещодавно ухваленого, але ще не реалізованого закону "Про лобіювання". Це підтверджують численні зустрічі з депутатами та представниками НАЗК, які освоюють нову сферу — моніторинг процесу лобіювання.
Паралельно з цим, висловлюються тези про потребу роз'яснювальної роботи серед усіх стейкхолдерів (зацікавлених осіб у прийнятті рішень) щодо необхідності реєстрації в Реєстрі прозорості як лобістів, що ставить під загрозу захист суспільних інтересів громадян.
2. Торгово-промислова палата США в Україні
Американська торговельна палата в Україні (ACC) є однією з найзначніших та найактивніших бізнес-асоціацій, яка функціонує з 1992 року. Її діяльність охоплює різноманітні сектори бізнесу, включаючи тютюнову промисловість, де представлені такі спонсори, як PMI та JTI, які також беруть участь у конфлікті.
ACC виступає як платформа для співпраці між урядовими структурами та бізнесом, зокрема через проведення форумів і конференцій. У липні 2024 року Американська торговельна палата разом з Європейською Бізнес Асоціацією активно лобіювали ухвалення законопроекту №11090, що пропонує податкові пільги для ТВЕН.
3. Асоціація українських бізнесменів
Спілка українських бізнесменів (СУП) — це організація, яка активно взаємодіє з державними структурами, обговорюючи умови ведення бізнесу та ініціюючи необхідні зміни в законодавстві.
Об'єднуючи більше 730 підприємств та виступаючи як адвокат українського бізнесу, даний союз також представляє інтереси міжнародної корпорації, що фінансує військові дії проти України — Japan Tobacco International.
СУП виступає як засіб для захисту інтересів тютюнового сектору, організовуючи обговорення регуляторних аспектів, зокрема контролю за тютюном, з державними органами, такими як комітет ВРУ з питань податків і мит та ДРС. Крім того, СУП активно лобіює введення податкових пільг для ТВЕН.
4. Національна рекламна коаліція України
Попри існуючі законодавчі обмеження на рекламу та просування тютюнових виробів, компанії цієї галузі не зупиняються у своїх зусиллях і продовжують активно рекламувати свою продукцію, застосовуючи різноманітні маніпулятивні стратегії.
Всеукраїнська рекламна коаліція (ВРК) є провідною асоціацією рекламного сектору в Україні, яка виступає на захист інтересів своїх членів, серед яких також компанія Philip Morris.
Участь у впливових рекламних асоціаціях, таких як ВРК, легітимізує протиправні практики тютюнової галузі і дозволяє їй чинити вплив на законодавство, що регулює рекламу. Це, у свою чергу, підриває довіру до рекламного ринку та негативно позначається на здоров'ї населення.
Присутність міжнародних тютюнових компаній, які продовжують фінансувати російську агресію проти України, у впливових українських бізнес-асоціаціях не лише підриває їхню репутацію, але й кидає виклик моральним принципам та національним інтересам нашої держави.
Бізнес-асоціації можуть активно впливати на своїх учасників, спонукаючи їх залишити ринок рф. Зупинка фінансової підтримки військових дій Росії міжнародними компаніями здатна знизити силу агресора та врятувати безліч життів українців.
Ми звертаємося до всіх українських бізнес-асоціацій, що представляють інтереси міжнародних компаній, які підтримують війну, з вимогою терміново призупинити будь-які стосунки з цими структурами. Закликаємо їх наполегливо вимагати виходу з російського ринку та розірвання всіх економічних зв'язків з агресором. Бездіяльність щодо міжнародних спонсорів є фактичною згодою на фінансування російської агресії.