22 жовтня: сьогодні відзначається церковне свято, а також важливі заборони на цей день.


Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 22 жовтня за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.

22 жовтня за новим церковним календарем згадують українського святого Рафаїла, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі. Про традиції та прикмети 22 жовтня і яке церковне свято сьогодні відзначають у церкві за старим стилем - у матеріалі.

У 2023 році Православна церква України впровадила новий календарний стиль, внаслідок чого всі свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Проте деякі віряни все ще дотримуються традиційного календаря, оскільки збереження старого стилю залишається на розсуд релігійних громад і монастирів.

Православне свято, що відзначається 22 жовтня за новим церковним календарем (4 листопада за старим), присвячене пам'яті святителя Рафаїла, митрополита Київського, Галицького та всієї Русі.

Митрополит Рафаїл, в миру відомий як Михайло Заборовський, є видатною постаттю в українській церкві, суспільному житті та освіті, а також канонізованим святим. Він з’явився на світ у 1676 році в місті Зборів, що нині входить до складу Тернопільської області. Освіту здобував у єзуїтських навчальних закладах, а згодом продовжив навчання в Києво-Могилянській Академії. У 1723 році його призначили обер-ієромонахом флоту Російської імперії, а згодом він обійняв посади архімандрита Тверського монастиря, асесора святого Синоду та єпископа Псковського і Нарвського.

У 1731 році Михаїла було призначено архієпископом Київським і Галицьким. Під час перебування на посаді він працював над піднесенням наукового рівня та матеріального стану Києво-Могилянської Академії. За рік після його призначення до нього звернувся сербський митрополит Сеяднович - просив надіслати йому десять учених із Київської Академії.

За часів Заборовського було зведено Велику Лаврську дзвіницю, завершено добудову дзвіниці Софійського собору та другого поверху Староакадемічного (Мазепиного) корпусу Києво-Могилянської Академії. Під керівництвом митрополита був створений іконостас для Софії, а також завершено будівництво резиденції митрополита. Ворота Заборовського стали справжнім шедевром українського барокового мистецтва.

Помер 22 жовтня 1747 року, поховали його у склепі на території Софійського собору, а його тіло залишалося нетлінним і було відкритим для огляду в підземній крипті Софійського собору. Але 1937 року радянські археологи відкрили гробницю і, згідно з офіційними радянськими документами, вилучили та знищили мощі як такі, що "не мають наукової цінності"). Але 2022 року українські археологи відкрили найдавнішу крипту гробниці і з'ясували, що 1937 року археолог Феодосій Мовчановський, який очолював розкопки гробниці митрополита, врятував мощі - він повернув їх до крипти і замурував гробницю.

У 2023 році Священний Синод Православної церкви України ухвалив рішення про канонізацію митрополита Рафаїла, включивши його до списку святих.

Сьогодні за старим стилем відзначається православне свято, присвячене пам'яті апостола Якова Алфеєва. Раніше інформаційне агентство УНІАН детально інформувало про те, яке церковне свято святкується сьогодні за традиційним календарем, а також про дії, які є забороненими та дозволеними в цей день.

Прикмети цього дня говорять про погоду найближчим часом:

У народному календарі 22 жовтня відзначають день Аверкія, що отримав свою назву на честь святого Аверкія, рівноапостольного єпископа Ієрапольського, пам'ять якого вшановується в цей день. Саме з цього часу люди починали очікувати приходу справжніх зимових холодів.

У церковне свято 22 жовтня, як і в будь-який інший день, церква виступає проти сварок, лихослів'я, пліток, наклепу і осуду, а також лінощів, заздрощів, жадібності, помсти і відчаю.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не варто займатися хатніми справами - прати, прибирати, шити і в'язати, вирушати в далеку дорогу, а також не слід відмовляти в милостині або допомозі нужденним - кажуть, що тоді можна втратити фінансове благополуччя.

Сьогодні під час православної служби в молитвах звертаються з проханнями про зцілення від недуг, отримання мудрості та підтримки в складних життєвих обставинах.

Вважається, що цей день слід провести в оточенні родини. Оскільки з нього починається очікування холодів, люди прагнуть якомога швидше завершити всі ремонтні роботи.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Федір, Іван, Василь, Єлизавета, Анна, Герман, Григорій, Микола, Іраклій, Максим.

Згідно з традиційним календарем, сьогодні святкують день ангела Яків, Максим, Костянтин, Юхим та Петро.

Related posts