Кліматичні зміни посилюють шкідливий вплив пожеж на людське здоров'я.
З розвитком кліматичних змін ризик від пожеж стає дедалі більшим для здоров'я людини. Джерело зображення: pixabay.com.
21 жовтня в науковому журналі Nature Climate Change було опубліковано нове дослідження, яке досліджує вплив дрібних частинок диму (PM 2.5) на смертність людей. Виявилося, що близько 13% (12566 випадків) смертей, спричинених цими частинками, які потрапляють у повітря під час пожеж, могли б бути уникнені за відсутності зміни клімату протягом останнього десятиліття. Підвищення температури та зменшення вологості повітря посилили токсичний вплив диму від пожеж, що особливо сильно вплинуло на населення Європи, Південної Америки та районів бореальних лісів.
Пожежі в екосистемах стають дедалі більшою проблемою з кожним роком через зміни клімату, що створює серйозні загрози для біорізноманіття та економічної стабільності. Найбільше проблем це приносить у сферу охорони здоров'я: люди страждають і гинуть не лише під час безпосереднього контакту з вогнем, але й через забруднене повітря, яке може розповсюджуватися на великі відстані. Дим містить дрібні частинки PM 2.5, які мають різноманітний негативний вплив на здоров'я: вони можуть підвищувати ймовірність суїцидів, а також призводити до серцево-судинних захворювань і проблем з диханням. По всьому світу живе близько двох мільярдів людей у районах, де повітря періодично забруднюється димом від пожеж, однак досі немає чітких оцінок впливу зміни клімату на ризики, пов'язані з твердими частинками для здоров'я.
За результатами дослідження було встановлено, що середньозважена концентрація PM 2.5 у місцях із високою щільністю населення за 60 років зросла у 8,3 рази. Якщо у 1960-х роках вчені змогли нарахувати у світі 46 401 надлишкових смертей, пов'язаних з частинками диму від пожеж, то у 2010-х роках це число збільшилося до 98 748. У середині минулого століття зі зміною клімату автори статті пов'язали 669 таких смертей, а у 2010-х -- вже 12566. З 2010 до 2019 року до 12,8% смертей через пожежі не сталося б без кліматичних змін. У Південній Америці смертність такого типу зросла вдвічі, у Європі та екваторіальній Азії - у чотири рази.
Дослідження показали, що зменшення відносної вологості на 1% в середньому призводить до зростання надмірної смертності на рівні від 1,2 до 10,7% (особливо в Південній Америці та Австралії). В той же час підвищення температури на аналогічну величину викликало збільшення смертності в межах 6,5 до 33,8% (переважно в Європі та в регіонах бореальних лісів). Це свідчить про те, що зміна кліматичних умов могла посилити негативний вплив забрудненого повітря, зокрема, димом.
Варто зазначити, що вогонь може негативно впливати на здоров'я людей не лише через звичайні тверді частинки в димі. Якщо пожежі виникають поблизу районів видобутку корисних копалин, в атмосферу можуть потрапляти важкі метали та інші небезпечні речовини. Наприклад, тільки чотири лісові пожежі на північному заході Канади в 2023 році викинули в повітря 111 тонн миш'яку — це становить майже десяту частину його загальносвітових викидів за рік!