Зеленський висловився щодо ядерної зброї, НАТО та шляхів протидії Росії: ключові моменти інтерв'ю під час телемарафону.
Президент України підкреслив, що внаслідок відмови від ядерної зброї, світові країни надали Україні гарантії безпеки та непорушності її території.
18 вересня, президент України Володимир Зеленський у великому інтерв'ю в ефірі національного телемарафону розповів, чи створюватиме Україна ядерну зброю, якими є шанси на вступ України до НАТО, які країни здатні зупинити російську агресію, та поділився міркуваннями щодо проблем мобілізації в Україні. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
ТСН.ua підготував основні моменти, що були озвучені під час цієї бесіди.
Зеленський підкреслив, що Україна не має наміру становити жодної небезпеки для міжнародної спільноти, особливо в контексті ядерних озброєнь.
В той же час він підкреслив, що відповідно до Будапештського меморандуму, Україна отримала гарантії безпеки та цілісності своїх кордонів від світових держав в обмін на відмову від ядерної зброї.
"Ми обговорюємо ситуацію, в якій, якби Україна не відмовилася від ядерної зброї, це могло б слугувати захисним щитом, подібно до того, що мають інші ядерні держави. Якщо країна не є членом НАТО, то це альянс забезпечує кращу безпеку," - підкреслив український лідер.
За словами Зеленського, Україна зробила вагомий крок у напрямку досягнення угоди про євроатлантичну інтеграцію під час переговорів зі Сполученими Штатами.
"Наше партнерство з НАТО і Сполученими Штатами стало міцнішим, ніж будь-коли раніше. Я впевнений, що ми значно наблизилися один до одного," - зазначив він.
Водночас у деяких членів Альянсу, зокрема у Німеччини, існує скептичне ставлення щодо можливого вступу України до НАТО.
"Німецька позиція має для мене велике значення. Це важливо, оскільки я вважаю, що нині у німців все ще зберігається певний скептицизм," - підкреслив він.
Український президент зауважив, що зміна політики США після президентських виборів 5 листопада може стати тим "планом Б" для України, який стане альтернативою вступу до НАТО.
"Все може кардинально змінитися після виборів... Ситуація така, що основним донором для України є Сполучені Штати. Якщо їхня політика зміниться після голосування, ці зміни можна буде вважати "планом Б". Саме політика США матиме вирішальний вплив на хід війни та можливість її завершення", - підкреслив президент.
У той же час Зеленський підкреслив, що до завершення 2024 року Україна отримає кілька пакетів військової підтримки від Сполучених Штатів на суму від 500 до 750 мільйонів доларів.
"Ми домовилися про те, що будемо отримувати підкріплення для армії кожні два-три тижні. Не буду вдаватися в подробиці, але, на мою думку, обсяги цих пакетів будуть значними - від 500 мільйонів до 750 мільйонів доларів", - зазначив президент.
Зеленський зазначив, що мета наданої допомоги полягає в укріпленні України протягом найближчих місяців, зокрема в період з жовтня по грудень.
Володимир Зеленський висловив думку, що існує кілька міжнародних гравців, які можуть сприяти тому, щоб Росія розпочала переговори та завершила війну в Україні, дотримуючись принципів територіальної цілісності та суверенітету.
"Можна завтра зупинити Росію. Чесно. Китай, Індія, Сполучені Штати, Саудівська Аравія, я думаю, можуть швидко це зробити. Просто сісти [з Путіним] і сказати: дивись, яка ситуація - економіки у твоїй державі не буде, в наступні пів року ми повністю зупинимо твою енергетику, весь твій експорт, знизимо ціну на енергоресурси, ми спроможні це зробити", - пояснив президент.
За його словами, названі держави мають важелі впливу на Росію і спроможні зупинити її економіку. Водночас ці країни можуть стримати Путіна від застосування ядерної зброї.
Володимир Зеленський підкреслив, що в Україні не планується зниження мобілізаційного віку до 18 років, хоча це питання викликало інтерес у партнерів.
"Партнери хотіли б, щоб був зменшений мобілізаційний вік. У нас мобілізація від 25 років. Ми поки що не бачимо, для чого вводити ці зміни. Я вважаю, що на сьогодні це небезпечно", - сказав він.
Президент зазначив, що Міністерство оборони пропонує військовозобов'язаним віком від 18 до 25 років можливість підписувати контракти з Збройними силами.
Зеленський підкреслив, що в Україні поки що немає адекватної системи економічного бронювання від мобілізації, яка б відповідала принципам справедливості.
"Моделі, які мені демонстрували, не зовсім адекватні. Важко зупинитися на одній професії, не враховуючи інші. Потрібні інші критерії. І визначальним критерієм не повинна бути професія," - підкреслив він.
Втім, за словами президента, в Україні вже визначили перелік професій, від яких залежить робота критичної інфраструктури і без яких не може вижити військо.