Конфлікт в Україні може ненавмисно перетворитися на ядерну загрозу - Foreign Affairs.
Повномасштабна війна в Україні кілька разів могла перерости у ядерний конфлікт у зв'язку з "особливостями" зберігання росіянами ядерних боєголовок на військових базах.
Цю інформацію опублікувало видання Foreign Affairs.
Автори статі акцентують також на страшній небезпеці через небажання Росії належним чином убезпечити ядерні арсенали на заході своєї території на тлі збільшення прагнення України уражати цілі всередині РФ.
Не пропустіть: "Очікуються запуски балістичних і крилатих ракет" — Путін висловився щодо використання ядерної зброї.
У публікації підкреслюється, що Україна має повне право на самооборону в такий спосіб. Зазначається, що немає жодних доказів того, що українські сили навмисно намагаються атакувати склади ядерних боєголовок. Проте, враховуючи, що удари українських дронів вже досягли Москви, стає зрозуміло, що принаймні 14 російських ядерних арсеналів тепер знаходяться в зоні дії безпілотників.
За інформацією видання, два таких об'єкти розташовані за близько 150 км від кордону з Україною ще п'ять - приблизно за 250-300 км. Це в межах досяжності сучасних ракет, які Україна отримує від західних партнерів,
водночас ними ще заборонено завдавати ударів по російській території.
Відповідальність за переміщення ядерних боєголовок лежить безпосередньо на російському уряді, зазначають автори матеріалу. В РФ знають, що боєголовки не мають перебувати поблизу воєнних операцій. Так, після перших українських ударів дронами по Бєлгороду навесні 2023 року Росія швидко заявила, що в її тамтешньому сховищі більше не зберігаються ядерні боєголовки.
Одночасно в Російській Федерації не пролунало жодних коментарів щодо статусу ядерних боєголовок, що зберігаються в інших місцях. Журналісти вважають, що на це можуть бути декілька причин. По-перше, президент Володимир Путін може бачити в переміщенні ядерної зброї ознаку вразливості. Додатково, вищі посадові особи країни-агресора "можуть не усвідомлювати ризиків", пов’язаних із ядерним арсеналом, а також "побоюватися", що НАТО може неправильно інтерпретувати ці дії і вжити превентивних заходів проти таких цілей.
"Можливість того, що український безпілотник або ракета влучить у боєголовку і спричинить вибух, який поширить матеріал, що розщеплюється, вже є серйозним ризиком.
Проте це не єдиний потенційний ризик, як зазначено в статті.
Більшу небезпеку становитиме переведення сховища у стан "оперативного хаосу" в разі захоплення території, де розміщена ядерна зброя. Захоплення території або дозволить "суб'єктам" захопити зброю, або ненавмисно спровокує Росію на використання ядерного озброєння по своєму ворогу.
Автори статті підкреслили, що Росія порушила "основоположний принцип ядерної безпеки", розпочавши ракетні обстріли України 24 лютого 2022 року, а згодом здійснюючи атаки на військові об'єкти, де зберігається ядерний арсенал. У такому випадку ці місця можуть вважатися законними цілями для контратак.
У березні 2022 року Росія застосовувала авіабазу "Енгельс-2" для запуску ракет "Кинджал", які можуть бути оснащені ядерними боєголовками. Українські сили вже кілька разів здійснювали безпілотні атаки на цю базу. Також аналогічна ситуація спостерігається щодо баз "Єйськ" і "Морозовськ".
При цьому фахівці підкреслюють, що атака на сховище ядерного арсеналу не викличе детонацію боєголовок, якщо вони не знаходяться в процесі транспортування для обслуговування чи на залізничному перевантажувальному пункті. У такому випадку наслідком може стати лише сильний вибух.
У статті зазначається, що для ефективного захисту ядерного арсеналу Росії важливо зупинити війну з Україною. До того часу, поки цього не станеться, російській стороні рекомендовано перемістити ядерні боєголовки з усіх військових баз, які знаходяться в зоні конфлікту, а також з авіабаз, з яких здійснюються атаки на українську цивільну інфраструктуру.
Нагадуємо, що після старту діяльності добровольців легіону "Свобода Росії" та РДК у Бєлгородській області Росії навесні 2023 року, місцева влада розпочала термінову евакуацію ядерних боєприпасів зі складу в цьому регіоні. Цю інформацію оприлюднило ГУР.
Посмотрите также:
Приєднуйтесь до наших каналів у
В Інтернеті з'явилися конфіденційні матеріали Росії, що стосуються ядерних атак.