Управління бойовими діями: Як оптимізувати цей процес? (Ігор Оболєнський)


Сучасні бойові дії характеризуються багатогранністю та високою динамічністю.

Колись полем бою була одна точка на місцевості, де інтенсивний бій тривав короткий час. Тоді головним завданням командира було спланувати дії, очолити бойовий порядок і вести своїх бійців, віддаючи їм команди та контролюючи їх.

Сучасні бойові дії характеризуються багатогранністю та високою динамічністю. Це вже ділянка місцевості та повітряний простір над нею, де одночасно в різних точках цього 3D-простору відбувається багато зіткнень. За таких обставин командир бригади, який хоче контролювати своїх бійців, повинен брати участь у кожному з цих зіткнень одночасно.

Однак людина не може бути одночасно в багатьох місцях. І командир, природно, зосереджує свою увагу на якійсь одній, важливій на його думку, ділянці фронту. Як наслідок він перетягує на цю ділянку всі засоби ураження, залишаючи вразливими інші ділянки.

Крім того, коли командир зосереджує свою увагу на управлінні боєм в окремій зоні, уважно спостерігаючи за одним монітором, інші ділянки, відображені на інших екранах, залишаються поза його контролем. Це не втрачає уваги супротивника, який неодмінно скористається такою ситуацією.

В результаті численних зіткнень командир змушений постійно управляти бойовими діями. Це призводить до того, що у нього не залишається часу на стратегічне планування: обмірковування нових рішень, коригування існуючих планів, уточнення завдань та цілей. В результаті його дії стають дедалі більш реактивними, а не проактивними.

Одним із шляхів вирішення цієї низки викликів є передача функцій управління бойовими діями. У західній військовій теорії цю роль виконує посада Battle Captain. Основне завдання осіб на цій позиції полягає в організації та координації бою відповідно до вказівок і стратегічних цілей командира. Завдяки такій делегації, командир, який передав управління, має можливість зосередити свої зусилля на уточненні планів і завдань на майбутні періоди. Вільний час, що звільняється від бойового управління, командир бригади може використати для роботи з підрозділами, зокрема для підготовки командирів батальйонів та їх штабів.

Нещодавно в українській військовій доктрині з'явилася нова роль — Battle Captain. Ефективність її реалізації безпосередньо пов'язана з рівнем підготовки. Важливо, щоб не лише особи, що виконують обов'язки Battle Captain, мали належну підготовку, але й штаб, а також сам командир.

Наприклад, людина на посаді Battle Captain мотопіхотної бригади повинна мати знання тактики дій підрозділів різних родів і військ; хоча б базові знання стосовно застосування авіації, танкових підрозділів, а також підрозділів РЕБ та РЕР; розуміти особливості роботи всіх основних видів озброєння і спроможності боєприпасів, як своїх так і противника. Для кращого розуміння роботи розрахунків людині, що обійматиме посаду Battle Captain варто відпрацювати певний час на позиціях. Це, зокрема, допоможе ухвалювати реалістичні рішення і мати реалістичні очікування від своїх бійців.

Для ефективної роботи Battle Captain потрібен також навчений штаб. Офіцери штабу повинні щонайменше розуміти функцію управління боєм і вміти горизонтально спілкуватися.

І нарешті, Battle Captain не зможе з'явитися без підтримки командира. Щоб це стало можливим, командирові потрібно лише три важливі аспекти: мати власні знання та навички, які він планує передати Battle Captain; вміти делегувати обов'язки (це можна освоїти); і бути готовим активно навчати свою команду.

Related posts