"Пів України виявиться під розшуком": адвокат Роман Сімутін коментує нововведення в мобілізаційній кампанії.
ТЦК, Нацполіція та СБУ отримали доступ до єдиної бази -- що це означає
Нещодавно уряд ухвалив нові зміни до процедури організації та ведення військового обліку. Головною інновацією стало те, що тепер ТЦК, СБУ, розвідка та поліція працюватимуть в рамках єдиної системи, що дозволить оперативно обмінюватися інформацією.
Про порушників військового обліку інформація відображатиметься практично миттєво. Що зміниться для військовозобов'язаних і чого очікувати громадянам, "Телеграф" запитав в адвоката Романа Сімутіна.
Які дані зможуть отримувати ТЦК та поліція на своїх планшетах під час зупинки особи та перевірки її документів?
Вся інформація, що стосується військовозобов'язаних, буде зібрана в одному місці. Це включає питання відстрочки, розшуку та інші аспекти. Проте особливу увагу приділятимуть саме даним про розшук. Наприклад, у випадку, якщо ТЦК ухвалить рішення про оголошення особи в розшук, дані про це з’являться в системі негайно.
Чи матимуть ТЦК та правоохоронці можливість затримувати особу та відвозити її до військкоматів, спираючись на цю інформацію?
На справді, ТЦК не мають законних підстав для затримання особи. Дані про розшук у цих системах мають більше психологічний ефект. Які ж причини для оголошення в розшук? Необхідні докази. Бази даних "Оберіг" та інших спецслужб самі по собі не є достатніми доказами. Якщо особа вчинила правопорушення, повинно бути оформлено відповідне рішення. У такому випадку має бути вказано номер, серію, дату та особу, яка його видала.
Ці дані про так званий "розшук" автоматично заносяться до бази даних у разі, якщо особа не з'явилася за повісткою.
-- А якщо водія зупинять на блокпості чи просто на вулиці, то можуть обмежити право керування?
Ні, щодо цього пункту змін немає змін. Для цього, як і раніше, потрібне рішення суду.
-- Що дадуть ці нововведення?
По-перше, це має психологічний вплив, адже мета полягає в уникненні порушень правил військового обліку та непотраплянні до так званого розшуку. Багато людей просто не усвідомлюють, що означає потрапити в розшук, і в результаті пів України може опинитися "в розшуку".
-- Що робити в ситуації, коли правоохоронці намагаються затримати за ніби то порушення правил обліку? Як довести, що цей розшук не є законним? Що відповідати?
Відповідь, що дані з бази "Оберіг", "Армор" та аналогічних ресурсів не є підставою для доказу, є важливою. Вони можуть стверджувати, що затримують особу через вчинення правопорушення, але яке саме правопорушення? Необхідно мати відповідну постанову. В усіх інших ситуаціях не може бути жодних підстав для затримання.
Портал "Телеграф" вже повідомляв про ініціативу Міністерства оборони України, яка полягає в можливості онлайн-реєстрації призовників на військовий облік за допомогою електронної ідентифікації.