У Львові відновлюють вітражний ліхтар, який має столітню історію.


У Львові, в будівлі на вулиці Коновальця, 11б, котра є архітектурною пам'яткою місцевого значення, стартували роботи з реставрації унікального ліхтаря, що знаходиться в загальному коридорі на першому поверсі. 2 жовтня спеціалісти зняли вітражі та перевезли їх у майстерню для подальшого відновлення. Про це повідомила пресслужба Львівської міської ради.

Ініціатива відновлення походить від жителів будинку, які змогли зібрати фінансування для реставраційних робіт. У забезпеченні матеріалів їм надасть підтримку ЛКП "Львівський ліхтар". Реставраційні роботи виконуватиме відома львівська спеціалістка Марія Шумська-Барвінок.

"Раніше в межах проєкту #ДЕМЕЖА будинок став однією з локацій, де, за участю мешканців, представників влади, районних адміністрацій та реставраторів проводили освітні навчання щодо збереження культурної спадщини", - повідомили у міськраді.

"Цей об'єкт слугував демонстраційним прикладом, на основі якого ми інформували про правильний підхід до збереження історичних споруд і уникнення можливих пошкоджень. Приємно, що місцеві жителі об'єднали свої зусилля та звернулися за консультацією до фахівця. У цьому будинку збереглося багато цінних архітектурних елементів. Раніше громада подала заявку на оновлення історичної брами і наразі очікує своєї черги, сподіваємося на подальші заявки на програми співфінансування в майбутньому", - зазначила директорка ЛКП "Бюро спадщини" Стефанія Топилко.

Світловий ліхтар - це архітектурний елемент, який використовується для освітлення приміщень природним світлом. Він встановлюється на дахах будівель і дозволяє проникати сонячному світлу у внутрішні простори, що є особливо важливим для приміщень, де немає можливості встановити звичайні вікна або недостатньо світла з бокових отворів. У цьому ж будинку ліхтар розміщений в загальному коридорі на першому поверсі.

"Цей ліхтар, виконаний у вітражному стилі, має певні пошкодження, але все ж зберегло чимало кольорових скелець. Саме вони є найціннішими елементами цієї конструкції, адже решта — це безбарвне фактурне скло. Заміна неоригінальних фрагментів є набагато простішою справою, ніж відтворення кольорової частини, проте наше головне завдання полягає в тому, щоб максимально зберегти автентичність і підібрати сучасні елементи, які б відповідали первісному задуму архітектора. Варто відзначити, що світлові ліхтарі часто зустрічаються у львівських оселях, але здебільшого вони розташовані над основними сходовими маршами на стелі. Водночас приклади, коли ліхтарі розташовані на рівні холу між першим і другим поверхом, як у цьому будинку, є рідкісними для Львова," - зазначила реставраторка Марія Шумська-Барвінок.

Фахівці також займуться відновленням металевої конструкції столітнього ліхтаря, яка має численні шари фарби та прояви корозії. Процес реставрації проходитиме на місці. Особливо важливо, що ліхтар буде додатково підсвічений штучним освітленням, що забезпечить його функціонування в темряві. Це не лише зручно для мешканців, але й додасть естетики навколишньому середовищу. "Слід зазначити, що під час цих, а також демонтажних робіт, були залучені ветерани. Це важливо для них, адже вони можуть застосовувати свої цивільні знання, вміння та навички. Крім того, така діяльність сприяє їх соціалізації та адаптації до звичайного життя," - підкреслила реставраторка.

Очікується, що роботи з реставрації займатимуть приблизно місяць.

Слід зазначити, що будівля за адресою вул. Коновальця, 11б, зведена в 1911 році під керівництвом архітектора Генрика Орлеана, і є яскравим прикладом раціональної сецесії, відзначаючись розкішним оформленням як зовнішніх, так і внутрішніх елементів.

Related posts