Тринадцять осіб у одному саркофазі: у Туреччині виявили незвичайну гробницю гладіатора (фото)
Науковці вважають, що індивіди, які знайшли вічний спокій у саркофазі, користувалися значним соціальним престижем. Ймовірно, вони належали до еліти суспільства або були представниками релігійних кіл.
В Туреччині археологи зробили вражаюче відкриття в стародавній базиліці. Вони натрапили на поховання, заповнене людськими останками, яке, можливо, належало римському воїну. Цей давній саркофаг, як вважають, має близько 1 800 років і, за попередніми даними, був спочатку призначений для гладіатора на ім'я Євфрат, повідомляє Live Science.
Проте, замість залишків відомого героя, експедиція натрапила на кістки 12 осіб, серед яких були як чоловіки, так і жінки, що належать до V століття нашої ери. Це вказує на те, що могилу перепрофілювали приблизно через двісті років після її першого зведення.
У Фокус.Технології запустили власний Telegram-канал. Приєднуйтеся, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин з галузі науки!
"З напису на могилі відомо, що спочатку вона слугувала для поховання гладіаторів," – зазначає Сінан Мімароглу, доцент і експерт з мистецтва в Університеті Хатай Мустафи Кемаля в Туреччині.
Мімароглу і його колеги натрапили на гробницю в залишках базиліки, що знаходиться в провінції Ізмір, яка колись була частиною давньогрецького міста Ефес. На саркофазі були виявлені написані тексти, а також гравюри християнських хрестів, які були присутні як на кришці, так і всередині. Аналогічні знахідки також були зафіксовані в інших гробницях по всій території Туреччини та Сирії.
У середині саркофага виявили три хрести, що належать до п'ятого століття, а також додаткові хрести, які були вирізані на кришці приблизно вісім століть потому. Тепер ці артефакти порівнюють з подібними знахідками з цього регіону для глибшого розуміння релігійних переконань їхніх творців.
Поховання, яке супроводжувалось мозаїчними зображеннями та давньою дренажною системою, розташовувалося безпосередньо під базилікою, що спочатку була освячена на честь святого Іоанна. Цю будівлю, що в шостому столітті була перетворена на купольну споруду імператором Юстиніаном I зі Східної Римської імперії, використовували як значне місце для поховань.
Вважається, що особи, поховані в саркофазі, мали високий статус у суспільстві. Мімароглу припускає, що вони, ймовірно, були громадянами вищого класу або членами духовенства, враховуючи ретельну увагу до їхнього поховання в церкві.
Хоча інформації про гладіатора Євфрата вкрай обмаль, відомо, що його місце поховання має тисячолітнє минуле, яке сягає ще до заснування Ефеса.
Раніше Фокус повідомляв про виявлені археологами предмети, що належать до стародавньої культури Кастро.
Ми також поділилися інформацією про унікальну золоту монету, виявлену в Болгарії. Дослідники вважають, що на цій монеті зображено візантійського імператора.