Тарифи на комунальні послуги, субсидії та пенсійні виплати у вересні: до чого мають бути готові українці
Світло, газ та вода. Скільки треба платити
На сьогоднішній день в Україні триває мораторій уряду на підвищення деяких комунальних тарифів через війну. Це стосується теплопостачання, газу та гарячої води. Вартість інших послуг ЖКГ не зафіксована і може змінюватися, але на вересень 2024 року підвищення не заплановано.
Електрична енергія
Тарифи на електроенергію востаннє переглядали 1 червня 2024 року. Тоді суми в рахунках значно збільшилися: з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Однією з причин подорожчання стала необхідність відновлення енергетичної системи, яка постраждала від російських атак.
У вересні 2024 тариф на електроенергію для побутових споживачів залишиться на рівні 4,32 грн/кВт-год. Двозонний лічильник дає змогу зекономити, адже з 23:00 до 07:00 тариф вдвічі нижчий - 2,16 грн/кВт-год.
Постачання газу
Переважна частина побутових користувачів в Україні обирає послуги компанії "Нафтогаз" і її тарифний план "Фіксований", термін дії якого було знову подовжено до 30 квітня 2025 року.
Ціна на послугу постачання газу за наведеним тарифом складає 7,96 грн за кубічний метр. Конкуренти пропонують вартість до 9,9 грн за кубічний метр.
Зображення: тарифи на газ залишатимуться стабільними до весни (GettyImages)
Також уряд нещодавно засвідчив, що тарифи на газ для домашніх споживачів та підприємств, які виготовляють тепло для населення, залишатимуться незмінними до весни наступного року.
Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, ухвалене рішення залишатиметься в силі до завершення наступного опалювального сезону.
Холодна вода
Ціни на холодне водопостачання та водовідведення у більшості українських міст залишаються на довоєнному рівні. Наприкінці 2022 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) намагалася затвердити нові тарифи, але ці спроби зазнали невдачі через критику з боку влади.
При цьому водоканали можуть підвищувати абонентську плату за послуги, а у маленьких містах та селищах тарифи узгоджує місцева влада, тому ціни на воду можуть зростати.
Більшість субсидіантів у вересні отримуватимуть компенсацію від держави на оплату послуг ЖКГ автоматично. Це останній місяць неопалювального сезону, проте звертатися за перепризначенням субсидій на зимовий період необхідності немає.
Згідно з інформацією Пенсійного фонду, субсидії для одержувачів на період з травня 2024 року автоматично продовжено до 30 квітня 2025 року.
Тобто навіть якщо влітку сума субсидії була 0,00 грн, то з початком опалювального сезону її перерахують з огляду на зростання сум у платіжках (через появу послуги теплопостачання).
Проте деяким категоріям громадян все ж слід подати заяву для перепризначення субсидії. Це стосується випадків, коли змінилися відомості про майновий стан або склад домогосподарства, коли житло орендоване, коли в домогосподарстві є внутрішньо переміщені особи, або коли домогосподарство потребує субсидії на купівлю скрапленого газу, твердого чи рідкого пічного палива для побутового використання.
Документи можна подати особисто, звернувшись до установ Пенсійного фонду, Центрів надання адміністративних послуг, органів місцевого самоврядування, або онлайн через портал електронних послуг, застосунок ПФУ чи портал "Дія".
Фото: у вересні субсидії виплачуватимуться без змін (Getty Images)
Варто враховувати, що субсидія не буде надана за таких обставин:
Варто зазначити, що в серпні Пенсійний фонд України (ПФУ) здійснив автоматичний перерахунок субсидій для домогосподарств, у яких середньомісячний сукупний дохід змінився більш ніж на 50%. При цьому, під час розрахунків враховувалися дані про доходи за перші два квартали поточного року та порівнювалися з показниками за третій і четвертий квартали 2023 року.
Всі заплановані підвищення та індексації пенсій в Україні на цей рік вже завершилися. Проте низка категорій пенсіонерів може отримати доплати за віком чи після перерахунку в індивідуальному порядку.
Зокрема, у вересні 2024 року підвищені пенсії за рахунок вікової надбавки отримають ті, кому виповнилося 70 років (300 грн щомісяця), 75 років (456 грн щомісяця) та 80 років (570 грн щомісяця).
Якщо після досягнення пенсійного віку та наявності необхідного стажу людина продовжувала працювати, але тепер звільнилася, їй слід звернутися до ПФУ для перерахунку пенсії з урахуванням нового трудового стажу.
Зображення: пенсійні виплати у вересні можуть зрости тільки на індивідуальній основі (GettyImages)
Нагадуємо, що в Міністерстві соціальної політики триває робота над реформуванням методики нарахування пенсій. Запропонована модель базуватиметься на двох основних параметрах: тривалості трудового стажу та сумі щомісячних внесків, які будуть перетворюватися на бали.
Відповідно до проєкту, кожен громадянин матиме можливість отримувати пенсію, яка становитиме щонайменше 30% від його середнього заробітку в рамках солідарної пенсійної системи.
Також планується до 2026 року запровадити професійну накопичувальну пенсійну систему, яка дасть змогу накопичити ще 20% свого заробітку впродовж життя. Відповідні законопроєкти можуть подати на розгляд парламенту вже у вересні 2024.