Зменшення чисельності населення в Україні: влада вживає заходів для боротьби з цією проблемою.


Український уряд затвердив стратегію демографічного розвитку, щоб протидіяти стрімкому скороченню населення. За оцінками науковців, до 2050 року в країні може залишитися 25 мільйонів людей.

Кабінет міністрів України затвердив стратегію демографічного розвитку до 2040 року, яка має на меті запобігти подальшому скороченню населення країни. Хоча сам документ уряд затвердив ще 30 вересня, міністерство соціальної політики повідомило про це лише в середу, 2 жовтня.

У відомстві підкреслюють, що ця стратегія має на меті не лише реагувати на виклики, спричинені агресією Росії щодо України, але також служить важливим показником реалізації українського плану в контексті фінансового механізму Європейського Союзу, відомого як Ukraine Facility.

Стратегія включає в себе створення трирічних планів дій для її втілення. Перший з цих планів Міністерство соціальної політики повинно підготувати до листопада.

Серед вказаних у стратегії демографічних викликів та загроз на першому місці стоїть стрімке зменшення чисельності населення. Згідно з даними Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Національної академії наук (теперішній Інститут демографії та проблем якості життя), станом на 1 січня 2022 року населення України складало 42 мільйони осіб. Проте до липня 2024 року ця цифра знизилася до 35,8 мільйона, і на підконтрольних державі територіях проживало лише 31,1 мільйона людей.

Серед причин, що призводять до зменшення чисельності населення, чимало безпосередньо пов'язані з війною: масова вимушена еміграція; нелегальне вивезення українців за межі країни; значні внутрішні переселення тощо.

Інші чинники, які часто виникають внаслідок війни, включають: зниження народжуваності, погіршення загального стану здоров'я населення, збільшення кількості осіб з інвалідністю, підвищення рівня передчасних смертей, старіння демографічної структури, відстрочення термінів народження дітей, а також недостатню адаптивність і застарілість сімейного законодавства.

"Беручи до уваги викладені виклики та загрози (...) Інститут демографії НАН прогнозує, що чисельність населення України до 2041 року може знизитися до 28,9 мільйона осіб, а до 2051 року – до 25,2 мільйона осіб", - зазначається в документі. При цьому підкреслюється, що точність прогнозів ускладнюється через брак необхідних статистичних даних, зокрема, неможливістю здійснення обліку демографічних показників на територіях, які окуповані Росією, а також через "різноманітність сценаріїв розвитку військових подій".

У документі визначені стратегічні цілі для подолання негативних демографічних тенденцій. Перша з них - "створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордон". В уряді вказують, що йдеться не лише про громадян, які виїхали за кордон через війну, але й про тих, хто виїхав раніше, та представників української діаспори.

У звіті Міністерства закордонних справ за 2019 рік наведені дані, які свідчать про те, що українська діаспора налічувала понад п'ять мільйонів осіб. Найбільша частина, близько двох мільйонів, проживала в Росії, 1,2 мільйона – в Канаді, а в США кількість українців коливалася від 0,9 до 1,5 мільйона. Після початку повномасштабного вторгнення ще приблизно п'ять мільйонів українців виїхали за межі країни, в основному в західні держави, хоча деякі з них також обрали Росію для еміграції, як повідомляють у Кабінеті Міністрів.

Серед ключових стратегічних завдань можна виділити: забезпечення сприятливих умов для збільшення народжуваності та підтримки сімей; зменшення показників передчасної смертності; залучення максимальної кількості працездатних громадян на ринок праці; створення умов для здорового і активного довголіття; розвиток можливостей для покращення якості життя.

Related posts