Скандал навколо SOCAR не виник безпричинно: медіа повідомили про велику замовну кампанію.
Мережа АЗС SOCAR, ймовірно, зазнала атаки в медіа в рамках замовної кампанії проти бренду, яку пов'язують із перемогою мережі в тендерах "Укрзалізниці". Так, останнім часом у ЗМІ та соцмережах з'явилася низка публікацій, які нібито викривали "отримання мережею пального, виробленого з російської нафти".
Про це йдеться в дослідженні спеціалізованого видання "НафтоРинок", інформує УНН.
Минулого тижня, з 19 по 25 серпня, мережа автозаправних станцій SOCAR стала об'єктом медійної атаки в засобах масової інформації та соціальних мережах. Відкриті джерела свідчать про замовний характер цієї кампанії, спрямованої проти бренду на українському ринку пального, зазначається в дослідженні.
Повідомляється, що інформаційна кампанія стартувала після того, як ТОВ "Торговий дім Сокар Україна" здобуло перемогу в тендері на постачання 10 тисяч тонн дизельного палива для державної компанії "Укрзалізниця" (УЗ) на суму 529 мільйонів гривень. Тендер пройшов 19 липня, а відповідний контракт було підписано 6 серпня.
Після цього в засобах масової інформації з'явилася стаття, де зазначалося, що імпортер закуповує пальне, виготовлене з російської нафти. Як стверджують експерти, ця хибна інформація була підхоплена іншими медіа, а також поширилася через Telegram-канали та соцмережі.
Аналітики підрахували, що вийшло приблизно 50 публікацій. У "Нафторинку" запевняють: "В цілому це не створило суттєвих репутаційних ризиків".
Видання акцентує увагу на тому, що дизельне паливо, отримане через "трубу", яку SOCAR використовує спільно з ТОВ "ППЕК", не було включене до тендеру на постачання для "Укрзалізниці". Вказується, що пальне для залізничних потреб надходило іншим шляхом, здебільшого через південні маршрути. "Компанія навіть за свій рахунок забарвлює паливо за вимогою УЗ безпосередньо в дунайському порту", - зазначають дослідники і наводять приклад такого процесу фарбування.
Проте перед черговим тендером "Укрзалізниці", результати якого були опубліковані 16-19 серпня, мережа автозаправних станцій знову опинилася під шквалом критики. Зокрема, звинувачення висувалися проти SOCAR:
"Напередодні оголошення результатів тендеру УЗ візит Путіна в Азербайджан став подарунком для замовників і виконавців злослів'я проти SOCAR", - заявив аналітик "НафтоРинку" Олександр Сіренко. За його словами, основою для третьої потужної атаки на мережу АЗС стала заява "Газпрому" про "розвиток відносин із SOCAR". "Азербайджанці, на відміну від росіян, не піарилися на цьому візиті, про який по суті попросила українська сторона", - зазначив аналітик.
"Сіренко повідомив, що під час нашого дослідження ми з'ясували, що до полудня 20 серпня так звані лідери думок у соціальних мережах активно закликали до уникання АЗС SOCAR. Практично одночасно кілька впливових блогерів опублікували повідомлення з закликом до бойкоту. Ввечері того ж дня і наступного були зафіксовані численні негативні та образливі коментарі, включно з загрозами підпалу заправок SOCAR."
У виданні припускають, що синхронність подібних повідомлень вказує на замовний характер атаки на SOCAR. Аналітики зазначають, що з 19 по 21 серпня в українському інтернет-просторі з'явилося близько півтисячі згадок про бренд SOCAR, багато з яких були повтореннями.
"На жаль, медіа-кілерство - поширена практика українського ринку пального, особливо це стосується компаній, які мають рітейл. У цьому сегменті чистота бренду особливо чутлива тема", - зазначив Сіренко.
У "НафтоРинку", втім, зазначають, що медійна атака на SOCAR не принесла вигоди її замовникам, оскільки заробляють на ній лише виконавці і сам SOCAR. Зокрема, ТОВ "ТД СОКАР Україна" наступного тижня закінчує відвантаження дизпалива залізничникам, а сама мережа не побачила зниження реалізації пального та навіть зафіксувала зростання виручки по магазинах 20-22 серпня.
"Головне питання, кому було вигідно змусити викликати негатив до SOCAR - лишається відкритим. Втім, для чистоти, прозорості та цивілізованого розвитку ринку пального в Україні вкрай необхідно оприлюднення виконавців, на яких, за попередньою оцінкою тільки минулого тижня витрачено більше $30 тис ", - зазначає "НафтоРинок".
Як раніше інформував OBOZ.UA, попри значний суспільний резонанс, українська влада до цього часу не відреагувала на кампанію проти SOCAR, що викликає здивування серед експертного середовища та журналістів. Вони зазначають, що SOCAR є важливим учасником ринку та великим платником податків в Україні.