Санду погодилася на вимоги Кремля - ЗРАДА - Завтра.UA


Вибори в Молдові суттєво змінили політичний ландшафт, ускладнивши розуміння, які сили в країні мають проєвропейську чи проросійську орієнтацію. Тепер основна боротьба відбуватиметься між політиками, які відрізняються лише рівнем своєї проросійської позиції. На це звертає увагу політичний аналітик Володимир Цибулько у своєму блозі.

"При цьому начебто проєвропейська Санду несподівано зайняла саме позицію опори російської політики в регіоні. Олександр Стояногло, який досі позиціонувався як відверто проросійський кандидат, виглядає на її фоні цілком поміркованим варіантом. Так, він аж ніяк не взірець проєвропейського політика. Парадокс, але перевага полягає в тому, що він, по суті, Росії нічого не винен. Особливістю будь яких виборів є системне запихання кандидатів у певні шори стереотипів. Але Україні доведеться за будь-яких наслідків виборів мати справу з переможцем", - зазначає Цибулько.

Експерт вважає, що ключовою проблемою для Молдови в даний час є те, що Мая Санду не змогла витримати тиск з боку Росії і вирішила піти на співпрацю. Зокрема, відомо, що чинна президентка Молдови активно підтримує регулярні прямі контакти зі "спеціалістами" ФСБ, що займаються східноєвропейською політикою, а також з Дмитром Козаком, заступником глави адміністрації президента РФ.

Цибулько акцентує нашу увагу на тому, що Росія не запропонувала нічого новаторського, а натомість вдалася до економічного тиску та загроз дестабілізації внутрішньої ситуації в Молдові — маленькій країні з вкрай вразливою та нестійкою економікою. На його думку, московські куратори заманили Санду в традиційну пастку: країна потребує підтримки, але Європа чи США не готові надавати допомогу "безкоштовно". При цьому необхідні реальні зміни, реформи, боротьба з корупцією та просування до демократії так і не були реалізовані за час її першої каденції. Постійна економічна криза веде до подальшого зубожіння населення, і в такій ситуації питання лояльності широких мас до європейських цінностей стає дуже складним. "Крім того, вибори - це недешеве задоволення. Поразка не лише призведе до фінансового краху, але й залишить величезні борги перед попередніми спонсорами, які, безумовно, захочуть повернути свої витрати", - зазначає політолог.

Згідно з даними, отриманими від молдавських спецслужб, Санду ухвалила рішення суттєво зменшити напругу у відносинах з Москвою, погодивши фінансування витрат на вибори та співпрацю з російськими "експертами".

У той же час Олександр Стояногло зберіг свій статус "офіційно незалежного". Саме навколо нього формується основна група поміркованих виборців, які прагнуть уникнути надмірного впливу як з боку Росії, так і з боку Європейського Союзу.

Які кроки повинна зробити Україна? Цибулько вважає, що Україні варто уникати поспішних висновків і не піддаватися паніці, розробляючи сценарії про можливу перемогу Кремля у випадку, якщо президентом Молдови стане Стояногло. Експерт підкреслює, що для України найважливіше визначити, чия перемога більше відповідатиме нашим інтересам. "До останнього часу Санду була безальтернативним кандидатом. Однак тепер її перемога може виявитися більш небезпечною, ніж перемога Стояногло. Це, м'яко кажучи, досить суперечливо. Але саме Стояногло зміг зберегти певну незалежність у своїх рішеннях. Ось такі "нюанси" великої політики", - зазначає Цибулько.

Related posts