Саміт країн БРІКС 2024: нова валюта та основні висновки


З 22 по 24 жовтня в Росії відбувся триденний саміт, присвячений об'єднанню БРІКС, одним із співзасновників якого є Росія. Хоча тема війни в Україні практично не обговорювалася, учасники мають намір протистояти домінуванню американського долара та планують розширити склад організації. Фокус зібрав всі відомості про результати цього саміту.

На відкриття триденного саміту групи БРІКС, яка, за сподіваннями Кремля, має кинути виклик Заходу, зібралися два десятки світових лідерів. У France 24 підкреслили, що ця зустріч -- наймасштабніша у РФ з початку повномасштабної війни.

БРІКС – це абревіатура, що охоплює ключових учасників групи: Бразилію, Росію, Індію, Китай та Південну Африку. Проте президент Росії Володимир Путін вирішив розширити цей економічний альянс, запросивши на зустріч інших партнерів. Серед них виявила бажання приєднатися Туреччина, яка є одночасно членом НАТО та підтримує тісні зв'язки з Москвою. Як повідомляє AP, також надійшли офіційні заявки на вступ від Ірану, Єгипту, Ефіопії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Саудівської Аравії, Азербайджану та Малайзії.

У The Guardian повідомили, що не всі країни позитивно сприйняли ініціативу щодо розширення групи БРІКС. Зокрема, Бразилія виступила проти включення Венесуели до складу організації.

"Чимало людей стверджують, що світ поділяється на друзів і ворогів. Проте найбільш вразливі категорії населення не прагнуть до таких спрощених розподілів; їхні справжні бажання полягають у достатній кількості їжі, надійній роботі та доступній освіті й медицині, які мають бути якісними", -- зазначив у відеозверненні президент Бразилії Лула де Сільва.

Прогнозується, що до економічного союзу згодом долучаться Куба, Болівія, Таїланд, В'єтнам, Малайзія, Індонезія, Білорусь, Туреччина, Нігерія, Уганда, а також Казахстан і Узбекистан.

Серед основних питань -- платіжна система під керівництвом БРІКС, яка має скласти конкуренцію SWIFT, та ескалація на Близькому Сході. Путін закликав створити альтернативну систему міжнародних платежів, яка могла б перешкодити США використовувати долар як політичну зброю. Однак з ітогового комюніке зрозуміло, що він досяг незначного прогресу в цьому.

Лідер Кремля зазначив, що близько 95% комерційних операцій між Росією та Китаєм здійснюється в національних валютах — рублях і юанях. Проте, концепція дедоларизації глобальної економіки не знаходить підтримки у Бразилії та Індії, які не поділяють повністю сприятливу до Китаю та антивестернську позицію.

На зустріч, незважаючи на критику на адресу України, прибув генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Його прес-секретар підтвердив, що західний представник залишиться вірним усім своїм поглядам стосовно конфлікту.

За інформацією The New York Times, Путін повідомив учасникам БРІКС про старт переходу до "багатополярного світового порядку". Він впевнений, що цей "незворотний процес" вже розпочався.

У Reuters опублікували ключові пункти Казанської декларації, виданої групою БРІКС після саміту. Країни висловили "серйозну стурбованість" у зв'язку з погіршенням ситуації та гуманітарною кризою у Палестині. Ізраїль група звинуватила у тому, що наступ ЦАХАЛу "призвів до масових вбивств і поранень цивільних осіб".

У документі також підкреслюється потреба в реформуванні сучасної міжнародної фінансової системи для забезпечення більшої інклюзивності та справедливості. Вказується, що Російська Федерація ініціювала створення платформи для торгівлі зерном в рамках БРІКС. Країни висловили підтримку використанню місцевих валют, а також відзначили переваги "швидших, економічніших, результативніших, прозоріших, безпечніших і інклюзивних інструментів трансакцій між державами". Водночас учасники БРІКС акцентували на важливості "безперервного та ефективного функціонування G20".

У виданні The Hindu повідомили, що прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді підтримав торгівлю у місцевих валютах та закликав більше країн використовувати платіжний інтерфейс UPI, розроблений Індією.

У росЗМІ "Лента.ру" опублікували фото Путіна з незвичайною банкнотою у руках. Виявилось, що "символічну купюру" БРІКС йому подарували під час саміту у Казані. Точно не відомо, хто з учасників зустрічі з російського боку її підготував.

У Кремлі зазначили, що нова банкнота "представляє спільні зусилля, які реалізуються в межах БРІКС". Проте повідомляється, що Путін не оцінив цю ідею подарунка, хоча на відео він виглядає усміхненим.

Згідно з інформацією, яку поширюють ЗМІ, Путін висловив думку, що дискусії щодо єдиної валюти БРІКС є передчасними. Проте, місцевий аналітик Леонід Хазанов запевняє, що така валюта могла б зайняти частину ринку долара як на світовій, так і на регіональній арені.

У статті The New York Times зазначено, що президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган став єдиним представником країн НАТО, який взяв участь у саміті БРІКС. Він звернувся до Путіна, назвавши його "дорогим другом".

У DW наголосили, що на саміті вперше відбулася особиста зустріч Моді та Сі після напруженості, яка виникла у 2020 році. Тоді внаслідок рукопашного бою у прикордонні загинули 20 індійських і четверо китайських солдатів. Після події обидві країни посилили спірний кордон військовими.

"Взаємини між Індією та Китаєм мають велике значення не лише для народів обох країн, але й для забезпечення миру та стабільності в регіоні та у світі. Основою наших двосторонніх зв'язків стануть довіра, повага та чуйність один до одного," – підкреслив Моді після переговорів із Сі.

"Обидві сторони мають активізувати взаємодію та співпрацю, ефективно вирішувати конфлікти і втілювати спільні амбіції щодо розвитку," - зазначив Сі під час пресконференції.

Моді зазначив, що блок БРІКС -- це "40% людства світу та близько 30% економіки".

"За останні двадцять років БРІКС досягла значних успіхів. Я переконаний, що в найближчому майбутньому ця організація стане більш дієвим інструментом для боротьби з глобальними викликами," — підкреслив він.

В China Daily зазначили, що Сі Цзіньпін провів "глибокий обмін думками" з лідерами інших держав під час саміту. Він підкреслив, що країни БРІКС повинні виконувати роль "захисників спільної безпеки". Крім того, Китай заявив про намір відкрити 10 навчальних центрів за кордоном в країнах цієї групи.

Сі підкреслив, що "міцна дружба" між Китаєм і Росією залишиться незмінною, а також що обидві країни несуть відповідальність за те, щоб "служити на благо світу". Він висловився за посилення співпраці з РФ, підтримуючи "правильне сприйняття історії Другої світової війни" та рішучу підтримку міжнародної системи, зорієнтованої на ООН.

"Ми зобов’язані дотримуватися трьох основних принципів: уникати розширення театру бойових дій, не допускати ескалації конфлікту та не піддаватися на провокації, водночас прагнучи до швидкого зниження напруги в ситуації," -- зазначив Сі, коментуючи війну в Україні, як повідомляє Jakarta Globe.

У виданні The Washington Post зазначили, що на саміті БРІКС війна в Україні не отримала значної уваги, проте все ж "підтримувала" свою присутність на заході.

У Казанській декларації, що містить 43 сторінки, Україна була згадана всього один раз. Учасники групи виявилися "обережними та стриманими" у своїх закликах до миру. Єдиною країною, яка чітко висловила своє невдоволення, стала Бразилія, яка прямо назвала вторгнення збройних сил Росії "неприемлемим".

"Ми підтримуємо діалог і дипломатію, а не війну", - заявив також Моді.

Держави висловили підтримку мирному плану, що складається з шести ключових аспектів. Цей документ передбачає зменшення напруженості, взаємну гуманітарну допомогу, проведення мирної конференції за участю Росії та України, а також введення заборони на використання зброї масового знищення.

Члени бразильської делегації, які побажали залишитися анонімними, повідомили про занепокоєння їхнього уряду щодо загострення ситуації в Україні та можливого перетворення конфлікту на світову війну. Один із представників зазначив, що в даний момент змінити військовий баланс неможливо, і існує відчуття значної втоми. Він також висловив сподівання на можливі зміни після президентських виборів у США.

"Заклик до Росії повністю вийти, виплатити репарації, направити російських чиновників до кримінального суду -- важко повірити, що росіяни приймуть щось із цього", -- додав неназваний член делегації.

У The Guardian зазначили, що президент України Володимир Зеленський уже відкинув бразильську альтернативу власному мирному плану. Він переконаний, що це лише надасть Кремлю політичний простір для продовження війни.

Моді у виданні назвали "найпрямішим зі світових лідерів", адже він відкрито виступив за мир в Україні. Водночас китайський лідер Сі Цзіньпін обговорив війну з Путіним під час приватної зустрічі.

Відомо, що лідер Кремля висловив чітку позицію щодо тимчасово окупованих регіонів. Москва не планує повертати чотири області на сході, які вважає невід'ємною частиною Російської Федерації. Йдеться, найімовірніше, про Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області, які Кремль вже офіційно інтегрував у свої території.

Професор Університету закордонних справ Китаю Лі Хайдун у коментарі Global Times повідомив, що країни БРІКС відіграють головну роль зв'язку та полегшення ситуації у вирішенні поточних криз безпеки.

Країни Глобального Півдня виставили партнерство Заходу, зокрема військову допомогу, як загострення. Водночас вони виступають за дипломатичний підхід та політичні рішення, тобто переговори.

Експерти, які аналізують значення саміту БРІКС 2024 для Кремля та Західних країн, дійшли до різних висновків. Однак одне залишається незаперечним — Путін продемонстрував, що має як підтримку, так і можливість налагоджувати співпрацю з іншими державами, незважаючи на війну, яку він сам і розпочав.

"Для Путіна це є шанс подати Росію як державу, що не перебуває в ізоляції. Хоча порядок денний БРІКС виглядає доволі поверхневим і не може похвалитися значними досягненнями, важливим є те, яку картину це створює на міжнародній арені," -- зазначив у коментарі для NYT директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександр Габуєв.

Відзначається, що приїзд такої кількості керівників до Казані є ще однією "перемогою" для Кремля. Крім того, це перший випадок за понад п'ять років, коли в Росії відбулася офіційна зустріч між Сі та Моді.

"Він має змогу це узяти на себе," -- зазначив фахівець.

Аналітики вважають, що присутність Ердогана відображає його внутрішні суперечності між орієнтацією на Захід і Схід. Хоча Туреччина залишається важливим союзником у НАТО, вона відмовилася підтримати санкції проти Росії і навіть збільшила обсяги торгівлі з нею.

Анкара переконана, що світовий порядок, який домінує під керівництвом США, знаходиться на межі занепаду, і прагне адаптуватися до багатополярного світу, намагаючись зберегти зв'язки з усіма сторонами. Вона бажає залишатися частиною НАТО, одночасно співпрацюючи з країнами БРІКС, адже нинішня світова ситуація настільки фрагментована, що це стало можливим, — зазначила експертка Інституту Брукінгса Аслі Айдінтасбас.

За її словами, як Туреччина, так і Росія можуть суттєво виграти від спільних зустрічей. Вона зазначила, що Ердоган і Путін "мають потребу один в одному" з різних причин, і що БРІКС слугує зручним фоном для двосторонніх переговорів.

Незалежний експерт з турецько-російських відносин Керім Хас висловив думку, що Туреччина активно шукає інвестиції від країн БРІКС для зміцнення своєї економіки. Він зазначив, що ресурсів з боку Західних країн для президента Ердогана виявилося недостатньо, тому він почав шукати нових інвесторів. Зокрема, мова йде про Китай та Індію. Крім того, не варто виключати, що для президента Туреччини група БРІКС стала важливим партнером, який тепер не можна ігнорувати.

"Це схоже на потяг, в який потрібно встигнути зайти. Якщо він запізниться, йому буде важче стати частиною команди," -- зазначив фахівець.

Айдінтасбас акцентувала увагу на тому, що навіть якщо Туреччина не буде запрошена до повноправного членства, Ердоган має намір досить "налякати" своїх західних партнерів.

"Ердоган прагне досягти більш вигідної геополітичної угоди з Заходом, і БРІКС може відіграти важливу роль у цьому процесі", -- зазначила вона.

У The Washington Post зазначили, що ризики, пов'язані з вступом до групи БРІКС, яка дедалі більше відображає амбіції Росії та Китаю з метою зменшення глобального впливу США, можуть стримувати деякі країни. Наприклад, Казахстан вирішив не приєднуватися, таке ж рішення ухвалили Індонезія та Алжир. Аргентина відмовилася від запрошення, тоді як Саудівська Аравія взяла участь у саміті, але поки що не оформила своє членство.

Хоча БРІКС привабливий для багатьох країн Глобального Півдня, але не всі члени економічного союзу підтримують антизахідну програму. Аналітики припустили, що Китай, Росія та Іран просувають такий курс, але Бразилія, Індія та Південна Африка прагнуть нейтрального підходу.

Одночасно представники Білого дому підкреслили, що не сприймають саміт БРІКС як загрозу.

"Росія стає дедалі більш відокремленою на міжнародній сцені. Це є беззаперечним фактом," -- наголосив представник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

У виданні The Indian Express представили альтернативну точку зору, вважаючи саміт яскравим сигналом від країн, що вони прагнуть до співпраці з Росією. Вказується, що Російську Федерацію досі сприймають як привабливого партнера завдяки її стратегічному становищу та ролі постачальника зброї та енергоресурсів.

Західні аналітики вважають, що група БРІКС занадто гетерогенна, щоб досягти одностайності. Дійсно, країни-учасниці не мають спільних культурних чи територіальних ознак, а їхні політичні системи помітно різняться. Проте, за даними медіа, БРІКС все ж став потужним гравцем на світовій політичній арені. Хоча він зберігає статус економічної асоціації, група активно займається пропагандою та формує власну політику.

Група БРІКС постійно піднімає питання дискримінації та ієрархічних структур у міжнародній системі. Її учасники виражають своє невдоволення через недостатнє або відсутнє представництво в таких організаціях, як Рада безпеки ООН, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк, -- зазначається у статті.

Згідно з повідомленнями, нові учасники БРІКС здебільшого представляють нафтовидобувні та ісламські країни Західної Азії та Африки. Передбачається, що їхня участь сприятиме збільшенню економічного та політичного впливу БРІКС.

Крім того, новий склад БРІКС формує альянс країн, які займають провідні позиції у виробництві та споживанні енергетичних ресурсів. Це відкриває можливості для обговорення енергетичних коридорів у перспективі.

Однак у публікації також згадуються певні "складнощі", пов'язані з розширенням групи. Зокрема, велика кількість учасників може ускладнити процес ухвалення рішень. У рамках БРІКС діє принцип консенсусу, і його досягнення може перетворитися на надзвичайно складне завдання.

Зазначається, що ідея єдиної валюти БРІКС навіть не обговорювалась під час саміту. Однак країни активно підтримали торгівлю в національних валютах. У присутності Моді редакція побачила підтвердження прихильності Індії як до групи, так і до самої Росії.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський висловив своє невдоволення членами БРІКС через їхні заяви про "запобігання напрузі", в той час як до лінії фронту наближаються військові з Північної Кореї.

Related posts