Розкіш і самобутність: чому румунські роми будують свої оселі, схожі на палаци (фото)


Дивні палаци стали своєрідною відповіддю на багатовікову соціальну ізоляцію ромів

У ромських громадах нерідко зустрічаються будівлі, які виглядають як справжні палаци — величезні багатоповерхові комплекси з розкішними елементами декору, що свідчать про заможність їхніх господарів. Хоча багато людей вважають такі споруди символом безсмаку, насправді за цими архітектурними формами криється глибока історія переслідувань ромського народу.

Румунія має найбільшу концентрацію ромів у Європі. Репортери The Guardian відвідали кілька селищ у Трансильванії, щоб дослідити цей унікальний стиль народної архітектури.

На фоні занедбаних вулиць раптово виникають розкішні палаци, оздоблені медузами Versace, коронами Rolex, що прикрашають металеві огорожі, а також позолотою, мармуром, гіпсовими елементами декору та колонами коринфського стилю. У містечку Хацег, наприклад, на одному з подвір'їв зведено двометрову копію Ейфелевої вежі, а сусіди у відповідь вирішили збудувати модель Статуї Свободи.

Зведення таких "ромських палаців" почалося на початку 1990-х років. Протягом століть житло ромів асоціювалося з кибитками, наметами чи невеликими хатинами. Величні будинки з елементами показної розкоші покликані розвіяти цей стереотип, утвердити етнічну ідентичність і протистояти стигматизації, зазначає антрополог Франсуа Руеґґ.

"Ми навчились зневажати все, що не вписується в усталені рамки. Наше суспільство виявляє яскраво виражений расизм щодо ромської спільноти, внаслідок чого їхні будівлі часто сприймаються як кітч і несмак. Проте, в останні роки ви навряд чи знайдете інший архітектурний стиль, настільки глибоко пов'язаний з конкретною етнічною групою, який би відображав їхнє прагнення бути помітними та відновити почуття власної гідності," - зазначає румунський фотограф Лауріан Гініца.

На одному з знімків представлено розкішний маєток з великим золотим куполом, що нагадує архітектуру Капітолію у Вашингтоні. Як зазначив власник, він натхненний куполом, який побачив на 50-доларовій банкноті, і прагнув, щоб його резиденція відображала статус і фінансову могутність.

Ці палаци стали особливим способом виявлення протистояння багатовіковій соціальній ізоляції ромського народу, а також засобом підкреслити свою ідентичність та заявити про свою присутність у суспільстві.

Нагадуємо, що в Помпеях археологи виявили унікальну споруду з І століття. Це приміщення опинилося під товщею попелу та уламків, які залишилися після виверження Везувію в 79 році нашої ери.

Related posts