"Цей текст створено від імені тисяч військових." Які факти відомі про військового ЗСУ та поета Павла Вишебабу?


Павло Вишебаба спочатку здобув популярність як активіст і захисник тварин, що виступав проти бізнесу з хутром в Україні. Нині його знають як військового та поета, який активно бореться за українські цінності як на фронті, так і в культурному просторі. Саме йому належить знамените висловлювання: "Якщо Бог і є, він носить форму мого покоління". За версією Forbes Ukraine, Вишебаба потрапив до п’ятірки найвідоміших військових в Україні.

Павло з'явився на світ у Краматорську в 1986 році. У 2012 році він перебрався до Києва після завершення навчання в Маріупольському державному університеті, де отримав спеціальність журналіста.

Під час Революції Гідності він брав активну участь у протестах, працював у прес-центрі Штабу національного спротиву. У вуличних боях отримав травму, через що осліп на ліве око. Після Майдану почав працювати у прес-службі Кабінету міністрів України, де займався міжнародною комунікацією та зв'язками між міністерствами, а згодом комунікаціями Верховної Ради.

У 2014 році Павло вирішив спілкуватися українською мовою, і цьому вибору сприяла окупація його рідного Краматорська російськими військами на початку антитерористичної операції.

"В день окупації Краматорська Гіркіним і його ватагою вони казали, "мы же на одном языке говорим". І мене як відрізало, хоча я довгі роки відстоював думку, що український патріот може бути російськомовним. Але в той момент, коли окупували моє рідне місто, я подумав, навіщо патріоту російська мова, якщо у нас є своя?" - згодом розповідав Павло про своє рішення про перехід на українську.

Павло зазначає, що йому знадобилося три місяці, аби почати мислити українською мовою. Він навіть спробував перевести вірші, які писав російською з десяти років, але, оскільки результат його не задовольнив, вирішив залишити їх у первісному вигляді. З тих пір він пише українською і визнає, що "творити стало набагато простіше, адже це мова його предків — його рідна мова".

Павло Вишебаба (фото: facebook.com/vyshebaba)

Більше десяти років тому Павло прийняв рішення стати вегетаріанцем, а згодом перейшов на веганство. У 2016 році він заснував перше в Україні веганське кафе під назвою "One Planet". Того ж року Павло також створив музичний колектив "One Planet Orchestra", в якому отримав роль вокаліста. Гурт виконує оригінальні композиції на вірші Павла Вишебаби.

За роки діяльності "One Planet Orchestra" видав три альбоми - "Ми всі" (2017 рік) та "Саме той час!" (2018 рік), "Моя війна" (2022 рік).

У 2016 році Павло також заснував громадську організацію "Єдина планета", яка активно виступає проти експлуатації тварин, закликає до заборони хутрових ферм та займається боротьбою з вимиранням видів.

Вишебаба брав участь у розробці законопроєкту про заборону хутрового виробництва в Україні № 10019, який так і не ухвалили. Також він став автором петиції до ВР про заборону виробництва хутра в Україні, на той час вона рекордні 27 тис. підписів.

"Ідея локальної допомоги ніколи не була мені близька. Я не прагнув лише нагодувати десяток собак і отримати нагороду за доброту. Ні, моя мета полягала в тому, щоб розробити цілу систему. Справжню систему підтримки для тих, хто не може самостійно про себе подбати", - згадував згодом Павло.

Павло став співорганізатором понад 40 зоозахисних акцій (фото із відкритих джерел)

У 2019 році Павло виступив проти планів зі зведення норкової ферми на Волині, а також ще трьох аналогічних об'єктів у Львівській області. Завдяки зусиллям, які він доклав разом з іншими активістами, проект будівництва вдалося зупинити. Крім того, він став одним із співорганізаторів більше 40 акцій проти використання хутра в різних містах України.

Його активність у сфері захисту тварин знайшла відображення й у творчості: у 2021 році він став співрежисером документального фільму "Норкотрафік: істина про хутрові ферми в Україні".

З моменту початку повномасштабного вторгнення Павло прийняв рішення стати на захист своєї країни. Він вважає, що його боротьба розпочалася ще в 2014 році, коли Краматорськ було окуповано, але тоді його не взяли до армії через травму ока.

"Коли 24 лютого Росія здійснила напад, у мене не було жодних питань щодо того, де мені слід бути. Від 2017 року я боровся з несправедливістю, і тепер просто взяв на себе ще один обов'язок," - поділився своїми думками Павло.

Павло Вишебаба розпочав свою службу у 2022 році (зображення: facebook.com/vyshebaba)

Чоловік приєднався до 68-ї окремої єгерської бригади, а з 2022 року виконує обов'язки командира відділення польового вузла зв'язку. Його завданням є регулярні виїзди на позиції для підтримки зв'язку.

"На початку я забігав в бліндаж щоразу, як чув щось схоже на "вихід" снаряду. Тоді я ще не розумів, що і до чого. Ховався, адже було страшно, я не розумів, що буде після цього "свисту". Згодом звик", - зізнається військовий.

Навіть на передовій Павло не полишив зооволонтерство - він з активістами організував доставку корму для тварин у населені пункти Донеччини, знищені росіянами.

Павло не зупиняється в своїй місії допомоги тваринам, навіть коли опиняється на передовій (джерело: instagram.com/vyshebaba)

Павло у численних інтерв'ю розповідає, що йому подобається, що для перемоги ще треба багато працювати.

"Нашою перемогою бачу вихід на кордони 1991 року, але з першого дня перемоги ми маємо готуватися до нової війни з Росією, бо ми позбавили ворога величі - таке не забувається, вони прагнутимуть помсти", - каже Вишебаба.

Павло разом із товаришами брав участь у боях на Донеччині (фото: instagram.com/vyshebaba)

Також додамо, що перебуваючи на фронті, Павло повідомив своїх підписників про те, розлучився у 2022-му році, але про причини такого рішення не розповів.

На фронті Павло почав активно писати вірші і вже в кінці 2022 році вийшла його перша збірка "Тільки не пиши мені про війну", до якої увійшли 43 поезії. Перший наклад становив понад 15 тисяч - це рекордна кількість примірників для збірки віршів в Україні.

"У бункері створювати вірші – справжнє задоволення. Адже кожен новий ранок стає приводом для нових рядків. Я пишу про всіх, хто поруч зі мною, і для кожного, хто відкриває мої слова. Тут я усвідомив, що можу висловлювати думки тисяч військовослужбовців. Ми відчуваємо схожі емоції, нас хвилюють однакові переживання," – розповідає Павло.

У лютому 2023 році вийшла доповнена збірка, книга протягом 14 тижнів книга входила до ТОП-20 найпопулярніших у найбільшій мережі книгарень Є. Його вірші "Доньці" та оповідання "Марсіани" увійшли до шкільної програми.

Павло збирає кошти для своєї команди, читаючи вірші (джерело: facebook.com/vyshebaba)

У 2023 році Павло провів творчий благодійний тур, відвідавши 15 міст України, і зміг зібрати 4,3 млн грн для підтримки 68-ї бригади. Серед учасників концертів були також Любко Дереш, Дарʼя Лісіч, Катерина Поліщук, Василь Байдак та багато інших. В осінній період 2024 року Павло організував благодійний тур по Європі, в результаті якого вдалося зібрати понад 1,7 млн грн, які він також передав своїй військовій бригаді.

Наразі Павло займається підготовкою до радіодиктанту національної єдності, де він озвучить твір Оксани Забужко.

"У цей момент надзвичайно важливим є спільний ритуал, який ми створили в нашій країні. Це особливо актуально зараз, коли спостерігається зростання кількості людей, які обирають українську мову. Цього року пані Забужко написала текст, який читатимуть як цивільні, так і військові. Це справжній Диктант національної єдності в сучасних реаліях," – поділився Вишебаба.

Related posts