Обшуки в закладах харчування, спорткомплексах і нічних клубах: ТЦК провели масштабні перевірки по всій території України (відеоматеріал)


Усі деталі "м'якої мобілізації" на вулицях ключових міст України - в ексклюзивному матеріалі від TSN.UA.

Несподіванки після концертів, у спортивних залах, ресторанах та на автозаправках! Україна вже кілька днів перебуває в центрі уваги: співробітники ТЦК здійснили великомасштабні перевірки в багатьох містах країни. Чоловіків "упаковували" в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі та ще ряді інших населених пунктів. Не обійшлося без гучних інцидентів.

Усі деталі "м'якої мобілізації" на вулицях ключових міст України - в ексклюзивному матеріалі від TSN.UA.

Ця історія про те, як рядки Вакарчука "відпусти, я благаю відпусти" набули нового значення. Днями гурт "Океан Ельзи" відзначив своє 30-річчя, і саме до цієї дати приурочив свої жовтневі шоу в столиці. Перший святковий концерт відбувся 11 жовтня. Після завершення виступу біля Палацу спорту на відвідувачів чекали кілька десятків співробітників ТЦК та СП разом із поліцією. Вони перевіряли військово-облікові документи у військовозобов'язаних. Декого з відвідувачів концерту затримували та садили до поліцейських авто. Під час спілкування з правоохоронцями не минулося без інцидентів. Один із відвідувачів не міг зрозуміти, за що його затримали. Очевидці цього інциденту почали вигукувати "Ганьба" на адресу працівників поліції.

З кожним днем ситуація стає все більш захопливою. Після цього випадку "добровільна мобілізація" поблизу Палацу спорту не вщухає. Відеоматеріали з подіями з'явилися в соціальних мережах.

Після проведення цього рейду громадяни почали виставляти на продаж свої квитки на майбутні події. Це підтверджують оголошення в мережі. Зокрема, пропозиції стосувалися квитків на 12-13 жовтня. Вартість починалася від 600 гривень.

Обшук ТЦК після виступу "Океану Ельзи" спричинив бурхливу реакцію в соціальних мережах. Зокрема, на інформацію про рейди ТЦК відгукнувся депутат Микола Княжицький, який є членом комітету Верховної Ради з питань культури та представляє опозиційну партію ЄС.

"Я розумію, коли ТЦК перевіряють документи перед дорогими ресторанами і магазинами. Я це підтримую. Має бути у суспільстві справедливість і рівність. Але масові облави на концертах українських виконавців - свинство, спрямоване і проти української культури, і проти української армії", - каже Княжицький.

Політик зазначив, що внаслідок цього не слід дивуватися "російській поп-культурі та мовним проявам на вулицях Києва, зрадникам і колабораціоністам, а також зростанню кількості тих, хто втікає через Тису".

Разом з цим, голова Комітету Верховної Ради, відповідального за гуманітарну та інформаційну політику, Микита Потураєв зазначив, що перевірка документів після виступу "Океану Ельзи" не становить ризику для української культури.

"Ні, я не бачу в перевірці документів після концерту "Океану Ельзи" загрози для української культури. Це стосується також будь-якого іншого публічного чи масового заходу. Так само я не вважаю перевірки документів у барах чи клубах загрозою для української економіки", - висловився Потураєв.

Керівниця медичної служби "УЛЬФ" окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" ім. Дмитра Коцюбайла, Аліна Михайлова, яка була коханою загиблого Героя України Да Вінчі, висловила свої думки з приводу облави ТЦК на відвідувачів концерту "Океану Ельзи". Вона жорстко критикувала чоловіків, які прийшли на захід. У своєму Instagram-сторіз Михайлова зазначила: "...як справи? Особливо засмутили наші ура-патріоти..., які, сховавшись, виявили незадоволення, що на 11-й рік війни призовники ТЦК відвідують концерти. Це відбувається в той же час, коли триває боротьба за нашу свободу, націю та країну".

Михайлова зазначила, що саме ці люди у 2022 році волали про порятунок, а тепер кричать: "Ганьба поліції та армії".

"Це ті ж самі особи, які у 2022 році закликали: 'Сонечка, зайчики, врятуйте нас від росіян', а в 2024 вже вигукують: 'Ганьба поліції та армії'? Дякую, це дуже надихає і вселяє надію. І ви стверджуєте, що армія захищає цих людей у Києві?" - зазначила вона.

На проведення рейду ТЦК у Києві відреагували також представники Третьої штурмової бригади. Відповідний допис опублікував у Telegram заступник командира бригади Максим Жорін.

"Ось як виглядає справедлива мобілізація: коли призивають людей не лише з сіл і невеликих містечок, а й з великих міст, де люди безтурботно відвідують концерти та ресторани," - підкреслив Жорін.

Військовий висловив незгоду щодо обурення, викликаного подібними перевірками.

"Не може бути так, що частина країни їб***шить третій рік, а інша частина живе своє життя і ще й обурюється перевірками. Станьте на облік і ходіть далі, в чому проблема. Питання, чи не соромно здоровим тіпам так верещати, вже мабуть не варто задавати", - підсумував він.

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук також прокоментував події, що відбулися після концерту.

"Сьогодні ми відзначаємо день народження, і сподіваємося, що ви також долучитеся до наших вітань. Сердечно радіємо, що так багато людей прийшли і продовжують підтримувати нас, насолоджуючись нашою музикою. Це справжнє свято для нас. Ці 30 років стали надзвичайно важливими в нашому житті. Ми безмежно вдячні всім за цю підтримку. Ваша присутність — це наша радість і свято. Це все, що хотів би сказати, мій єдиний коментар. Кінець." - підкреслив Вакарчук.

Як відомо, це був перший значний концерт за останні роки. Концерт "Океану Ельзи" відзначає 30-річчя існування гурту. Це перша подія з п’яти запланованих шоу, і всі квитки на них були розпродані. За інформацією, отриманою від джерел ТСН.ua серед представників правоохоронних органів, розпорядження про забезпечення громадського порядку біля Палацу спорту в цей день надійшло з вищих інстанцій.

Вказівка на проведення цього рейду надійшла з вищих ешелонів влади. У п'ятницю ввечері поліція здійснювала контроль за дотриманням громадського порядку. В умовах воєнного стану правоохоронці мають право не лише перевіряти наявність військових квитків у чоловіків призовного віку, а й брати участь у рейдах, організованих територіальними центрами комплектування. Саме так відбувалося і цього разу. У середовищі силовиків цей рейд отримав назву "рейд на мажорів", адже деякі з них підспівували "Я не здамся без бою", поки інші чоловіки перебувають на фронті. Під час перевірки документи були оглянуті у близько 50 осіб. 12 з них були затримані для з'ясування обставин. Також варто зазначити, що під час таких перевірок поліція може виявити осіб, які розшукуються за скоєння злочинів. Як мені відомо, серед затриманих таких осіб не було.

Правоохоронці також зазначили, що ініціатива щодо проведення рейду, ймовірно, не походила від керівництва поліції, а швидше за все, була ініційована військовими, які відповідають за мобілізаційні функції.

"Є дуже простий нюанс. Затримання військовозобов'язаних, які не скоїли якихось кримінальних злочинів та які не перебувають через це у розшуку МВС, за великим рахунком не зараховується як результат роботи поліції. Тому поліція просто виконує ті функції, які на неї покладені під час дії воєнного стану", - кажуть у поліції

У Київському міському ТЦК та СП також висловилися щодо резонансного рейду, що відбувся поблизу Палацу спорту 11 жовтня під час концерту гурту "Океан Ельзи". Представники відомства зазначили, що конфліктні ситуації за участю їхніх військових не були зафіксовані. Інформацію про це надали у відповідь на запит "Укрінформу".

"Затримання громадян, які порушили норми Закону, відбувалося співробітниками Національної поліції. Конфліктних ситуацій за участі військовослужбовців ТЦК зафіксовано не було", - йдеться у повідомленні.

Хвиля активності з боку ТЦК розпочалася після концерту "Океану Ельзи". Після цього рейди поширилися по всій Україні. Зокрема, 12 жовтня у Львові співробітники ТЦК, багато з яких були в масках, протягом дня провели великомасштабні обшуки в різних закладах громадського харчування та розваг.

Більше того, нещодавно представники ТЦК у Львові відвідали святкування весілля. Відео та фото з цього заходу з'явилися в соціальних мережах.

У Хмельницькому також не обійшлося без скандалів. Місцеве видання Хмельницький Live повідомляло, що ТЦК розпочали рейди по закладах та нічних клубах. Крім того, представників ТЦК помітили також у спортивних залах міста, а потім у закладах харчування та ТРЦ.

Ще один випадок стався з блогером Юрієм Скайфом, коли група чоловіків у балаклавах витягла його з автомобіля на парковці, силоміць поклавши на землю і вимагавши пред’явити документи. За словами Юрія, більшість з нападників розмовляли грубо, використовуючи російську мову. Після прибуття поліції, його документи були перевірені, і жодних порушень військового обліку не було виявлено. Блогер звернувся зі скаргою на дії осіб у формі до правоохоронців, але не зміг ідентифікувати тих, хто його поклав на асфальт, оскільки всі вони були в масках.

Тим часом у Києві ТЦК також почали перевіряти автозаправні станції.

12 жовтня представники ТЦК відвідали ще один концерт! Цього разу подія відбулася в Черкасах. Працівники місцевого ТЦК насолоджувалися виступом стендап-коміка Антона Тимошенка в обласній філармонії.

А вже 13 жовтня у Мережі набув розголосу ще один скандал за участю представників ТЦК. Сталась подія у Дніпрі 12 жовтня. Там місцевий бізнесмен і очільник компанії з виробництва металопластикових вікон Steko Сергій Положай вилаяв військового, який перевіряв у нього документи. Відповідне відео з'явилося у мережі.

Український підприємець висловив своє невдоволення щодо представників ТЦК. На його думку, поваги заслуговують лише ті, хто служить на передовій. Він також зазначив, що тим, хто займається "добрим бізнесом, виготовляючи вікна", слід не ставити перепон. Водночас Положай на своїй сторінці в соціальній мережі підтвердив, що саме він з'являється у відео та ділиться своєю версією подій.

12 жовтня у Дніпрі відбулася значна акція затримання. У цей момент бізнесмен прогулювався парком Шевченка, маючи при собі всі необхідні документи, як зазначає Положай. Його зупинили представники територіального центру комплектування та поліції для перевірки. За словами бізнесмена, він пред'явив військовий квиток з актуальними даними, а також повістку, термін дії якої був продовжений до 1 листопада. Проте, представники військкомату повідомили йому, що він не має військового бронювання і підлягає мобілізації. Йому запропонували відвідати ТЦК для подальшого з'ясування ситуації. Далі, за його словами, співробітники спеціального підрозділу також перевірили його документи, після чого нібито "відправили" представників ТЦК і поліції, супроводжуючи бізнесмена додому.

В Інтернеті з'явилися відеозаписи, на яких чорний Bentley в Дніпрі уникає затримання поліцією, порушуючи правила дорожнього руху. Існує ймовірність, що за кермом був також Положай.

Згодом у Дніпропетровському обласному ТЦК і СП відреагували на цю ситуацію. Вони охарактеризували поведінку дніпровського підприємця Сергія Положая як ганебну, підкресливши, що він самостійно визнав незаконність своїх вчинків.

Громадянин Положай на своїх соціальних платформах відкрито заявив, що не володіє документами, які підтверджують його бронювання під час мобілізації. При цьому він демонструє зневажливе ставлення не лише до своїх військових обов'язків, але й до представників збройних сил, не вагаючись вживати ненормативну лексику. Таким чином, громадянин Положай фактично визнав незаконність своїх вчинків.

Водночас, як зауважили в повідомленні, на відео, які директор фірми поширив у соцмережах, видно "ганебні прояви агресивної, брутальної і зухвалої поведінки та нецензурні, принизливі висловлювання і погрози військовослужбовцям".

"Усе це викликає значне обурення і є абсолютно неприйнятним. Законодавство України, що регулює мобілізацію та оборону країни, діє однаково для всіх, незалежно від соціального становища, фінансового стану чи займаних посад. Наразі проводиться правова оцінка дій громадянина Положая, і вирішується питання щодо його відповідальності відповідно до чинного українського законодавства," - зазначили в ТЦК.

Варто зазначити, що 13 жовтня продовжилися рейди ТЦК по всій країні. Цього разу вони завітали до Буковелю та Яремче. З опублікованих відеоматеріалів видно, як невеликі групи військових, супроводжувані поліцією, перевіряли документи у гостей "Буковелю". Як повідомляється в соціальних мережах, представники ТЦК також відвідали ресторан у Яремче та заглянули на автобазар поблизу Івано-Франківська.

В Одесі ТЦК також активно працювали. Речник Української добровольчої армії "Південь" Сергій Братчук поділився відеоматеріалом, на якому видно, як 13 жовтня мобілізаційні заходи проходили у громадських місцях та закладах сфери обслуговування в Одесі.

У Житомирі чоловік вирішив привернути увагу працівників ТЦК і станцював перед ними, поки вони перевіряли документи. Це незвичайне відео, зняте в ТРЦ "Глобал", стало популярним у місцевих соціальних мережах. Під час свого танцю чоловік дістав з кишені якийсь документ, ймовірно, це була довідка про відстрочку від призову.

У Харкові ТЦК затримали 16-річного хлопця, однак втрутилися перехожі і відбили його. Про це повідомляють місцеві пабліки. У тому ж відео видно, як четверо людей у військовій формі несуть чоловіка до автівки.

На Закарпатті жінки вирішили не пускати чоловіків у військовій формі, ймовірно, працівників ТЦК, у своє село. Врешті, військові вирішили газувати на бусі попри те, що спереду стояли жінки, деякі з них - з дітьми на руках.

У вечірній час 13 жовтня представники ТЦК знову були помічені в Київській області. Зокрема, у Броварах, після виступу гурту "100ліца", співробітники ТЦК разом із поліцією провели масштабну перевірку документів серед чоловіків, які підлягають військовій службі. Інформація про це з'явилася в місцевих спільнотах.

Член комітету Верховної Ради, що займається питаннями національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат від "Слуги народу" Олександр Федієнко повідомив, що візити працівників ТЦК обумовлені зверненнями командирів щодо необхідності поповнення військових кадрів.

"Як Міністерство оборони, так і Генеральний штаб, а також військові в цілому повинні активніше інформувати цивільних військовозобов'язаних громадян України про події на фронті, стан справ та інші важливі аспекти. Хто згадав про це? У нас існує проблема з поповненням військових формувань. Бійці, які вже третій рік перебувають на війні, також прагнуть відвідати концерт "Океану Ельзи" чи провести час у ресторані. Проте, нових призовників не вистачає. Саме тому центри комплектування та соціальної підтримки, наскільки я розумію, у межах чинного законодавства нагадали, що кожен військовозобов'язаний громадянин України зобов'язаний стати на військовий облік — це вже не просто право, а обов'язок. ... Мобілізація триває, і хоча інформація про її ефективність є обмеженою, кожен може висловлювати свою думку. Я можу лише відзначити, що наші підрозділи, які виконують завдання з захисту країни, потребують додаткового комплектування," - зазначив депутат.

Одночасно, як підкреслив депутат, лише приблизно 10% мобілізованих потрапляють безпосередньо на лінію фронту. Українські Збройні Сили страждають від нестачі тилових спеціалістів, зокрема, таких як електрики та водії.

"Якщо особа підпадає під мобілізацію за віковими критеріями, військово-лікарська комісія оцінює її фізичну придатність, і в деяких випадках вона може бути визнана обмежено придатною для виконання певних військових завдань. Однак ми стикаємося з нестачею фахівців, таких як водії, електрики та фінансисти, які працюють з коштами у підрозділах. Не можна стверджувати, що всі мобілізовані одразу вирушають до фронту або окопів. На мою думку, лише 10-15% військовослужбовців, які беруть до рук зброю, виконують свої бойові обов'язки", - зазначив Федієнко.

Нагадаємо, 11 жовтня представники ТЦК разом із поліцією здійснили масштабні обшуки в різних містах України, зокрема біля Палацу спорту в Києві після виступу гурту "Океан Ельзи".

Джерела ТСН.ua серед керівництва правоохоронних органів зазначили, що вказівка по охороні громадського порядку біля Палацу спорта надійшла "зверху".

Related posts