НАБУ завершило розслідування стосовно тестя Насірова у справі "відмивання" хабаря, отриманого від Бахматюка, інформує Delo.ua.
Мова йде про безпрецедентний хабар, що перевищує 722 мільйони гривень, який був виплачений для забезпечення повернення ПДВ компаніям, які знаходяться під контролем Олега Бахматюка, власника агрохолдингу Ukrlandfarming, в обсязі понад 3,2 мільярда гривень.
В рамках розслідування, яке проводило НАБУ, було встановлено, що впродовж грудня 2015 року - березня 2016 року наближена до колишнього голови ДФС особа посприяла йому в отриманні частини неправомірної вигоди.
Державні органи не розголошують ім'я особи, проте раніше в медіа з'являлася інформація, що фігурантом є Олександр Глімбовський — власник будівельної групи "Альтіс-Холдінг", який є тестем Насірова.
Згідно з інформацією, отриманою в ході розслідування, він сприяв отриманню частини хабаря, що перевищує 13 мільйонів євро, на рахунки компанії-нерезидента, що перебуває під його контролем (Британські Віргінські острови). У період з травня 2017 року по квітень 2018 року ці кошти були легалізовані шляхом придбання житлових і офісних комплексів з паркінгом у самому центрі Києва.
Згідно з інформацією, отриманою під час розслідування, купівля нерухомості в центрі міста здійснювалася через фінансові трансакції між двома нерезидентними компаніями в швейцарських банках. Ця операція носила прихований характер і була оформлена як оплата акцій іншої компанії.
НАБУ змогло повністю з'ясувати суть фінансових транзакцій між цими нерезидентними компаніями, незважаючи на те, що з 2019 року доступ до інформації про фінансові потоки в іноземних банках для деяких організацій був заблокований певними зацікавленими сторонами.
Зі свого боку, радник Насірова узаконив ще одну частину хабаря у розмірі 7,9 мільйона євро, яка знаходилася на рахунках компанії, що перебуває під його контролем і зареєстрована на Британських Віргінських островах.
У січні 2017 року було витрачено 5,5 мільйона доларів на підписання агентської угоди, а також 2,8 мільйона євро було направлено на виконання угод купівлі-продажу в період з квітня по серпень 2018 року.
Наприкінці 2023 року антикорупційні органи домоглися накладення арешту на 81 об'єкт нерухомості та понад 30 мільйонів гривень, які власник групи будкомпаній набув саме завдяки легалізованим коштам.
Дії Глімбовського класифікуються згідно з частиною 5 статті 27 та частиною 4 статті 368 (пособництво в отриманні хабаря у значному розмірі, або вчинене особою, яка займає особливо відповідальну посаду), а також частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу (відмивання коштів у значному обсязі). Що стосується радника колишнього високопосадовця, йому закидають лише відмивання активів.
Нагадаємо, що у жовтні 2022 року Насірова було виявлено у процесі отримання хабаря від Бахматюка. Вже в лютому 2023 року розслідування, яке стосувалося його та його радника, було завершено, а 24 травня того ж року обвинувальний акт був поданий до суду для розгляду справи.
У квітні 2023 року було завершено розслідування, а в лютому 2024 року справа проти Бахматюка, звинуваченого у наданні хабаря Насірову, була передана до суду. Варто зазначити, що сам бізнесмен проживає в Австрії, яка відмовляється екстрадувати його в Україну.
Замість цього Насіров провів півтора року в українському слідчому ізоляторі, але в травні 2024 року він вийшов на свободу під заставу, яка була знижена майже в десять разів від початкової суми. У червні НАБУ оголосило, що вдалося розкрити схему, за допомогою якої були легалізовані кошти, отримані колишнім головою ДФС.