На річці Десна розпочали заходи з локалізації органічного забруднення, що потрапило з річки Сейм.
З 30 серпня на Чернігівщині на річці Десна здійснюється абсорбція забруднюючих речовин та насичення води киснем.
До процесу залучені Державне агентство водних ресурсів, Державна екологічна інспекція, органи Державної служби з надзвичайних ситуацій та місцеві органи влади.
"Сьогодні ми розпочинаємо процес очищення річки Десна від забруднюючих речовин у місці, де можна провести аерацію та ввести активний мул. Це рішення було прийняте після консультацій з науковцями та на основі рішення ТЕБ та НС. За прогнозами фахівців, запровадження активного мулу сприятиме зниженню рівня забруднення. Також водники спільно з фахівцями ДСНС розпочали насичення води киснем," - повідомив перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олександр Краснолуцький.
Як зазначив Олександр Краснолуцький, очікується, що заходи з аерації та додавання активного мулу допоможуть усунути забруднюючі органічні речовини, які потрапляють у Десну з річки Сейм, та запобігатимуть загибелі риби.
"Усього було доставлено 10 тонн активного мулу з Білоцерківського водоканалу. Висловлюємо подяку Київській обласній військовій адміністрації за підтримку. Ми будемо постійно спостерігати та проводити моніторинг стану води, зокрема у місцях внесення активного мулу, щоб відстежувати динаміку змін," — зазначив Олександр Краснолуцький.
Для подальшого аналізу та моніторингу змін, перед початком аерації були відібрані проби води для дослідження.
Згідно з інформацією Держводагентства та Державної екологічної інспекції, на річці Сейм, що протікає через Сумську та Чернігівську області, зафіксовано зниження рівнів забруднення. У місті Батурин місцева міська рада у співпраці з фахівцями ДСНС продовжує збирати загиблу рибу та утилізувати її у спеціально відведених місцях. На сьогоднішній день на території Сумської області вже зібрано понад 11 тонн мертвої риби.
На річці Десна в межах Сосницької громади Корюківського району фахівці Держекоінспекції у співпраці з рибоохоронним патрулем проводять операцію з вилучення мертвої риби. Використовуючи сітки, вони вже зібрали 500 кг риби. В цілому, на сьогоднішній день на території Чернігівської області зібрано близько 6 тонн загиблої риби.
Щодо стану річки Десна в межах Київської області забруднені води відсутні. Випадків загибелі водних біоресурсів не виявлено. Для недопущення вторинного забруднення річки розглядається місця встановлення бар'єрних рубежів - сіток для вилову загиблої риби.
Повідомляємо, що за розпорядженням Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля відбулося засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому обговорювалися питання забруднення річки Сейм у Сумській та Чернігівській областях, а також потенційне забруднення річки Десна у Чернігівській та Київській областях. Комісія визначила низку заходів для локалізації та ліквідації наслідків забруднення річок Сейм і Десна.
З метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, Держпродспоживслужба посилила контроль за продажем риби в цих регіонах. Громадськість інформують про потенційну небезпеку використання води з річки Сейм для напування худоби та поливу городини. Випадків продажу риби, що загинула в річці Сейм, не зафіксовано.