Останній місяць перед виборами в Сполучених Штатах. Які позиції займають Трамп і Гарріс у рейтингах, і які стратегії вони розробляють один проти одного?


Через рівно місяць, 5 листопада, у Сполучених Штатах пройдуть вибори президента.

РБК-Україна повідомляє про те, як розвиваються змагання між кандидатами Камалою Гарріс і Дональдом Трампом, які позиції вони займають у рейтингах та що можна очікувати в критичні тижні перед виборами. Інформацію надають Контракти.UA.

До виборів президента США залишається рівно місяць. Драматичних поворотів, які відбулися під час передвиборчої кампанії вже вистачить на гостросюжетний блокбастер. Імовірно, це ще не кінець, адже команди обох кандидатів, Дональда Трампа і Камали Гарріс, приберігають найцікавіше на сам кінець.

У цілому по Сполученим Штатам рейтинги кандидатів майже зрівнялися. Згідно з опитуванням Emerson College, проведеним 2 жовтня, 50% виборців висловили підтримку Камалі Гарріс, тоді як Дональда Трампа підтримують 48%. Ще 1% респондентів обрали іншого кандидата, а 1% залишився невизначеним.

Опитування в критично важливих "коливних" штатах також підтверджують, що результати знаходяться в межах статистичної похибки.

За опитуванням The New York Times/Siena College у Мічигані Гарріс отримує 48%, Трамп - 47%.

У Вісконсині Гарріс випереджає Трампа на 2 відсоткових пункти, набравши 49% голосів у порівнянні з 47% у його суперника.

Згідно з результатами опитування Fox News, в Пенсильванії обидва претенденти мають по 49% підтримки виборців.

У Північній Кароліні Трамп має невелику перевагу над Гаррісом, отримавши 50% голосів в порівнянні з 49%.

У той же час, більшість платформ, що базуються на соціологічних опитуваннях і оцінюють загальні шанси кандидатів на успіх, наразі надають невелику перевагу Гарріс.

Стратегії обох кандидатів стали очевидними під час дебатів, що відбулися 10 вересня. Гарріс акцентувала увагу на позитивних емоціях, прагнучи представити себе як нову, привабливу постать у політиці. Водночас вона намагалася дистанціюватися від помилок нинішньої адміністрації та акцентувати увагу на недоліках свого суперника. Трамп, у свою чергу, спирався на емоцію гніву, критикуючи Гарріс за її невдачі на посаді віце-президента та за зміну своїх поглядів з багатьох питань, що свідчить про її непослідовність.

Усі ці наративи в цілому залишаються актуальними. Тим часом, обидва кандидати активно подорожують містами та селищами США, акцентуючи увагу на своїх ключових темах.

Трамп як і раніше експлуатує проблеми нелегальної міграції та економіки. Так само він намагається залучити виборців, які ще не визначилися - представників середнього класу та чорношкірих у "хитких" штатах "Блакитної стіни" - Пенсильванія, Мічиган та Вісконсін. Аби переконати їх, Трамп виступив у Newsweek із програмною статтею про новий американський індустріалізм.

Основні засоби, які він представляє, включають протекціоністські заходи, податкові пільги для місцевих виробників в США, заборону іноземцям на придбання стратегічних компаній, державну підтримку інвестицій у технологічне лідерство, значне зменшення міграції, оскільки іммігранти займають робочі місця, зокрема у представників афроамериканської та латиноамериканської спільнот.

У хитких штатах "Сонячного поясу" - Неваді, Арізоні та Джорджії - на додачу до економіки Трамп і далі робить акцент на нелегальній міграції. Головний його меседж можна описати як: "нелегальні мігранти забирають роботу у латиноамериканців, які переїхали до США легально". За опитуванням, рівень підтримки Трампа серед іспаномовних складає близько 40%. Це вже більше, ніж він отримав від цієї групи виборців у 2020 році. Тоді за Трампа проголосували 33% іспаномовних.

Гарріс як і раніше використовує теми абортів та важливості демократії, робить ставку також на мобілізацію меншин. І знов-таки, вона представила детальну економічну програму для виборців, які ще не визначилися.

Документ під назвою "Новий шлях розвитку для середнього класу", що складається з 82 сторінок, значно уточнює політичні ініціативи, про які Гарріс вже згадувала під час своєї передвиборчої кампанії. У ньому передбачено ряд податкових пільг: нові власники малого бізнесу матимуть можливість отримати відрахування в розмірі 50 тисяч доларів. Перші покупці житла зможуть скористатися доплатою у 25 тисяч доларів, а молоді батьки отримають 6 тисяч доларів у перший рік після народження дитини.

Промислова політика Байдена щодо зміни парадигми економіки буде продовжена, але в основному з використанням наявних коштів, які вже були виділені Конгресом в останні роки. Вона передбачає податкові кредити для стратегічних галузей, таких як біотехнології та авіакосмічна промисловість, які будуть оплачені за рахунок підвищення ставки корпоративного податку.

Водночас команда Гарріс все ще обмежує доступ медіа до кандидатки. За час кампанії вона дала лічені інтерв'ю, хоча активно виступає на мітингах.

1 жовтня відбулися вже другі дебати, але цього разу між кандидатами у віце-президенти США Тімом Уолзом і Джей Ді Венсом. На відміну від дебатів Трампа та Гарріс, цього разу кандидати проявили тактовність.

За традицією, дебати віце-президентів переважно фокусуються на внутрішніх питаннях. Міграція, економіка, аборти, і навіть проблема стрілянин у школах - це те, про що дискутували обоє кандидатів. Причому робили вони це у дружній атмосфері, майже не критикуючи один одного. Натомість і Венс, і Уолз атакували безпосередньо Гарріс і Трампа.

Питання України на дебатах не було обговорено, хоча обидва учасники мали свої думки з цього приводу. Раніше Венс висловлював кілька гострих критичних коментарів щодо України та навіть запропонував свою інтерпретацію "мирного плану", що фактично передбачає капітуляцію української сторони. У той же час, команда Гарріс демонструє більш обережний підхід у своїх висловлюваннях, що стало очевидним під час недавнього візиту українського президента до США.

Хоча найбільше зусиль для виправлення помилок доклала команда республіканців, обидва дебатуючих акцентували увагу на своїх сильних сторонах. За результатами опитувань, відразу після дебатів 42% опитаних віддали перевагу Венсу, 41% - Уолзу, а 17% вважають, що дебати завершились внічию. 60% респондентів визнали, що Уолз був добре підготовлений до дебатів, у той час як 55% висловили таку ж думку стосовно Венса.

Згідно з думками аудиторії, Венс продемонстрував кращі знання в питаннях економіки (51% на його користь проти 49%) та імміграції (52% на його користь проти 48%). У свою чергу, Уолз більш переконливо висловився щодо абортів (62% на його користь проти 38%) і охорони здоров'я (59% на його користь проти 41%). Щодо теми ситуації на Близькому Сході, відповіді обох кандидатів отримали однакову оцінку від глядачів.

У підсумку, 42% опитаних підтримали Венса, тоді як 41% висловилися за Уолза. Після дебатів демократу вдалося підвищити свій рейтинг на 8%, тоді як республіканець знизив свій антирейтинг з 54% до 47%.

Основний висновок дебатів полягає в тому, що Джей Ді Венс починає трансформуватися з радикала в поміркованого претендента в очах виборців.

У переддень виборів у США, зазвичай, відбуваються події, що можуть суттєво змінити хід голосування: як підготовлені дії кандидатів, так і несподівані обставини з реального життя. На сьогодні вже можна виділити принаймні дві ситуації, які мають потенціал стати несподіваними жовтневими сюрпризами.

Одна з подій розпочалася 1 жовтня, коли докери на східному узбережжі США оголосили про найбільший страйк за півстоліття, вимагаючи підвищення заробітної плати. Якщо б ця акція протесту тривала довше, це могло б викликати аналогічні проблеми, як під час пандемії коронавірусу: порожні полиці в магазинах, збитки для експортерів та різке підвищення цін. Важливо зазначити, що через заблоковані порти, які контролювали пікетувальники, США отримують близько 50% свого продовольчого імпорту. Проте 4 жовтня вдалося досягти угоди, і страйк було припинено.

Інша важлива подія стосується ситуації на Близькому Сході. 23 вересня Ізраїль ініціював масштабну військову операцію проти Хезболли у відповідь на численні обстріли. На початку жовтня розпочалася наземна фаза цієї операції на ліванській території, внаслідок чого спонсор Хезболли, Іран, запустив ракетний удар по Ізраїлю. Це дії значно підвищили ймовірність спалаху великої війни між Ізраїлем та Іраном.

Це створює загрозу для американських військових баз, розташованих у різних куточках регіону. З іншого боку, американські військові брали участь у захисті Ізраїлю від нападів. Адміністрація Байдена відкрито підкреслює свою підтримку Ізраїлю, проте це може негативно вплинути на моральний стан арабських виборців, які зосереджені в "коливних" штатах Мічіган і Джорджія.

Крім того, слід прогнозувати, що команди кожного з кандидатів у фінальний місяць виборчого процесу активізують свої стратегії, щоб залучити залишкових виборців, які ще не ухвалили рішення, а також для того, щоб максимально підвищити активність своїх прихильників.

Нагадуємо, що Володимир Зеленський відвідав Сполучені Штати, де презентував концепцію перемоги України чинному президенту Джо Байдену, а також кандидатам у президенти Камалі Гарріс і Дональду Трампу.

Related posts