Міністр оборони Китаю виступив із закликом до термінового початку мирних переговорів для вирішення конфліктів в Україні та Газі.


Міністр оборони Китаю Донг Цзюнь, виступаючи на міжнародному військовому форумі в Пекіні 13 вересня, підкреслив, що "переговори" є єдиним шляхом до вирішення конфліктів, таких як війни в Україні та Газі.

"Єдиний шлях до вирішення таких складних питань, як українська криза та ізраїльсько-палестинський конфлікт, полягає в сприянні миру та веденні переговорів," - зазначив Донг під час відкриття триденного форуму Сяншань, на якому зібралися понад 500 учасників з близько 90 країн та міжнародних організацій, серед яких представники США, Росії, Німеччини, Ірану, Пакистану, Сінгапуру та інших.

"Війни та конфлікти не приносять перемог, а протистояння не веде до жодних результатів," - зазначив Донг. Тема цьогорічнього форуму – "Забезпечення миру для спільного майбутнього".

"Що гостріший конфлікт, то більше ми не можемо відмовитися від діалогу та консультацій. Кінець будь-якого конфлікту - це примирення", - додав він, закликавши всі країни сприяти "мирному розвитку та інклюзивному управлінню".

Він зазначив: "Чим швидше ми розпочнемо переговори, тим швидше настане мир у зонах конфлікту".

Китай прагне позиціонувати себе як відповідальний і нейтральний актор на міжнародній сцені, особливо в контексті світових конфліктів, намагаючись виступити в ролі посередника у їх вирішенні. Щодо воєн в Україні та Газі, Китай намагається зобразити себе як більш об'єктивного гравця в порівнянні зі Сполученими Штатами, зазначає AFP.

Втім високопоставлені офіційні особи США та Європейського Союзу, включно з президентом США Джо Байденом та держсекретарем Ентоні Блінкеном, неодноразово звинувачували Пекін у підтримці російської війни в Україні шляхом масштабного постачання Москві товарів і технологій, зокрема електронних компонентів, необхідних для виробництва зброї.

Президент України Володимир Зеленський нещодавно в інтерв'ю бразильському виданню Metrópoles висловив думку, що китайсько-бразильська ініціатива щодо припинення війни в Україні є "деструктивною". Він підкреслив, що ця пропозиція не містить умов щодо виведення російських військових з українських територій, що відповідають міжнародно визнаним кордонам 1991 року.

Крім того, Китай і Росія активно розширюють свою співпрацю. Нещодавно, як повідомлялося на Голосі Америки, президент Китаю Сі Цзіньпін прийняв запрошення відвідати Росію наступного місяця для участі в саміті БРІКС.

За словами міністра закордонних справ Китаю Вана Ї, зустріч Сі Цзіньпіна з президентом Росії Володимиром Путіним "розвине стратегічне обговорення". Ван Ї також запевнив, що між Путіним і Сі "існує потужна взаємодовіра та глибока дружба".

Що стосується форуму Сяншань, то він відбувається на тлі загального покращення комунікації між військовими США та Китаю, попри продовження напруженості у відносинах між двома країнами.

Так, раніше цього тижня адмірал Сем Папаро, голова Індійсько-Тихоокеанського командування США, провів відеотелефонну розмову зі своїм колегою У Янаном з командування Південного театру дій Народно-визвольної армії. Пряма комунікація військових командувачів США та Китаю цього рівня відбулася вперше в історії.

У той же час, радник з питань національної безпеки США Джейк Салліван провів зустріч минулого місяця в Пекіні з віце-головою Центральної військової комісії Китаю Чжаном Юся.

На форумі в Пекіні США представляє Майкл Чейз, який займає посаду заступника помічника міністра оборони, відповідального за питання Китаю, Тайваню та Монголії.

Чейз буде керувати американською делегацією на переговорах з китайськими військовими, що відбудуться після форуму. Ці зустрічі продовжать діалог між військовими США та Китаю, який відновився в січні цього року на Гаваях, вперше з вересня 2021 року.

Втім між Заходом та Китаєм залишається немало точок напруженості, пов'язаних не лише з війнами в Україні та Газі.

Складність відносин була чітко виражена у заяві міністра оборони Німеччини 13 вересня, коли стало відомо про проходження двох німецьких військових кораблів через Тайванську протоку. Як раніше зазначав Голос Америки, це був перший подібний морський рейс за останні двадцять років, на який офіційний Пекін відреагував з різкою негативною реакцією.

Паралельно з військовим форумом, що проходить у Пекіні, колишній міністр оборони Росії та чинний секретар Ради безпеки Сергій Шойгу 13 вересня прибув до Пхеньяна. Там він провів зустріч з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. Північна Корея та Іран відіграють важливу роль у партнерських відносинах з Росією, постачаючи їй озброєння, яке використовується у конфлікті з Україною.

У своїй промові на форумі Сяншань міністр оборони Китаю м'яко розкритикував американську політику у сфері міжнародних відносин. Він підкреслив, що в умовах "багатополярного" світу жодна країна не повинна залишатися аутсайдером чи пасивним спостерігачем.

Форум Сяншань розглядають як китайський аналог щорічної конференції Шангрі-Ла, що проходить у Сінгапурі та присвячена важливим аспектам глобальної безпеки. Багато західних держав надають перевагу цій конференції, що призводить до відправлення делегацій меншого рівня до Пекіна.

Проте в кулуарах форуму екс-чиновник Пентагону з питань Китаю Чед Сбрагіа підкреслив в інтерв'ю Reuters, що участь Сполучених Штатів у цьому заході свідчить про готовність Вашингтона до співпраці.

"На мою думку, це є символічним сигналом для Китаю, США, а також для їхніх союзників і партнерів по всьому світу, що Сполучені Штати відкриті до діалогу, готові до співпраці і не соромляться висловлювати свої думки", - зазначив Сбрагіа.

Related posts