У проєкті бюджету на 2025 рік Кабінет Міністрів запропонував скоротити надмірні пенсії прокурорів і суддів.


Після внесення змін до проекту Державного бюджету України на 2025 рік Кабінетом міністрів у документі з'явилися пропозиції, що стосуються "нормування" спеціальних пенсій, які отримують прокурори та судді. Згідно з новими положеннями, ці особи гарантовано отримуватимуть пенсійні виплати в межах ліміту у 23 тисячі гривень, тоді як суми, що перевищують цей ліміт, можуть бути скорочені.

Наразі лишається нез'ясованим, на скільки саме можуть знизитися пенсії прокурорів. Цим питанням зацікавився депутат Ярослав Железняк з партії "Голос".

"У той час, поки ми очікуємо на зміни в законодавстві, уряд запропонував цікаве нововведення. Наразі існує обмеження розміру пенсії до 23 тисяч гривень. Проте багато людей вдалися до судів і змогли отримати значно більші суми. Проте, Міністерство фінансів завжди має можливість втрутитися. Тому з наступного року планується ввести правило, згідно з яким усі пенсії, що перевищують 23 тисячі, підлягатимуть коригуванню за коефіцієнтом, який визначить Кабмін", - повідомив Железняк.

Він зазначив, що у випадку, якщо прокурор має пенсію в розмірі, скажімо, 60 тисяч гривень, то 23 тисячі з цієї суми залишаться йому. Проте решта 37 тисяч може підлягати коригуванню за певним коефіцієнтом, що може призвести до зменшення цієї частини. "Цей коефіцієнт може варіюватися від 100% до 50%, 10%... або навіть знижуватися до 0%", - додав народний депутат.

В оновленій версії проєкту державного бюджету зазначено, що Кабінет Міністрів зобов'язаний подати до Верховної Ради законодавчі зміни щодо спеціальних пенсій не пізніше 1 липня 2025 року. Зокрема, необхідно розробити та представити законопроєкт, який передбачає внесення змін до ряду законів України, що стосуються впровадження єдиних підходів до перерахунку пенсій для осіб, які отримують пенсії за "спеціальними" законами. Це має відбуватися незалежно від змін у заробітній платі чи доходах, а також передбачати індексацію пенсій для таких осіб на загальних умовах, згідно з текстом документа.

Нагадаємо, всього в Україні 10,28 млн пенсіонерів. Переважна більшість із них отримували у 2023 році середні пенсії у розмірі 4623 гривень на місяць. Проте 780,2 тисячі українців тоді отримували так звані спецпенсії, на які держава витрачає навіть не десятки - сотні мільярдів із держбюджету. Тобто у рази більше, ніж на всіх "звичайних" пенсіонерів.

Протягом лише дев'яти місяців 2024 року на спеціальні пенсії з державного бюджету було витрачено близько 88 мільярдів гривень. Очікується, що до завершення року ця цифра досягне 120 мільярдів.

Більшість "спецпенсіонерів" складають колишні військові та правоохоронці. Проте їхні середні пенсії не є значно вищими за "звичайні" - становлять лише 9,4 тисячі гривень на місяць (за даними 2023 року). Натомість пенсіонери-прокурори, яких в Україні налічується 6867, отримують значно більше: їхня середня пенсія складає 21,5 тисячі гривень на місяць. Варто зазначити, що багато з них продовжують працювати, отримуючи пенсію паралельно.

Отже, середня пенсія прокурора перевищує загальноукраїнський показник у 4,5 рази. Щодо суддівських пенсій, то їхній розмір виявляється в 21 раз більшим за середній по країні, становлячи 96 тисяч гривень на місяць.

Суттєва різниця в пенсіях пояснюється наявністю специфічних законодавчих актів, які визначають особливі правила розрахунку пенсій для окремих груп населення. Відповідно до діючих норм, пенсії прокурорів та представників силових структур можуть сягати 60-100% їхніх зарплат. Це створює різкий контраст із звичайними пенсіями, які в середньому становлять близько 40% від середньої заробітної плати.

Деякі представники силових структур та прокуратури підвищують свої пенсійні доходи через рішення судів. У 2024 році пенсійний ліміт встановлений на рівні 23 610 гривень, проте завдяки судовим розглядам цей ліміт часто скасовується.

Через судові рішення про збільшення пенсій Пенсійний фонд заборгував силовикам та суддям 44,4 млрд грн. З кожним роком ці борги зростають. У 2024 році, за інформацією Мінсоцполітики, витрати на виконання судових рішень склали 37,2 млрд грн, що значно перевищує показники минулих років. Такі витрати виснажують державний бюджет, адже Пенсійний фонд не має коштів для покриття як поточних пенсій, так і ретроспективних виплат, які іноді становлять мільйони гривень на одну особу.

Як уже повідомляв OBOZ.UA, в Україні в органах прокуратури працюють 14 846 осіб, а кількість прокурорів-пенсіонерів становить 5851 особу. Серед усіх прокурорів 525 отримують пенсію щодо інвалідності.

Related posts