Комітет підтримав законопроєкт, що вносить зміни до правил проходження військової служби іноземцями.


Проект закону не включає механізмів захисту для іноземців або безгромадян, які були або є членами терористичних угруповань.

Комітет Верховної Ради, що займається питаннями національної безпеки, висловив рекомендацію для ухвалення законопроєкту, який вносить корективи до законодавства щодо проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства. Про це повідомила представниця комітету Ірина Фріз з фракції "Європейська солідарність".

Деталі можна описати як окремі елементи або аспекти, які складають повну картину або концепцію.

Сьогодні під час засідання Комітету національної безпеки, оборони та розвідки було розглянуто законопроєкт №12023, який стосується внесення змін до певних законів, що регулюють порядок служби за контрактом для іноземців та осіб без громадянства у Збройних силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України. Комітет рекомендував парламенту ухвалити цей законопроєкт в цілому, - повідомила Фриз.

За словами народної депутатки, під час підготовки до другого читання законопроєкт приведено у відповідність до чинного законодавства, у ньому враховано критичні зауваження, що містяться в тексті до першого читання.

Проте, за словами Фріза, в тексті законопроєкту залишилися неузгодженими деякі зміни.

Генеральний штаб, Міністерство оборони та Міністерство внутрішніх справ не змогли чітко окреслити, які офіцерські позиції можуть займати іноземці та особи без громадянства. У зв'язку з цим я запропонувала закріпити в законодавстві норму, що забороняє їм займати офіцерські посади, які передбачають доступ до державної таємниці. Аргумент Міноборони, що це питання вирішуватиме міністр, є, м'яко кажучи, недостатньо обґрунтованим, адже міністри змінюються, а законодавці повинні передбачати та усувати можливі ризики, - заявила Фріз.

Додатково, згідно з її заявою, закон передбачає використання поліграфа під час спеціальної перевірки іноземців і осіб без громадянства у Центрі набору іноземців.

Використання детектора брехні викликає багато суперечок та дискусій, оскільки наукові дослідження свідчать про те, що результати таких тестів не є точними та надійними. Крім того, існує безліч способів, які дозволяють обійти поліграф. Тому, на думку Фріз, впровадження цього інструменту в законодавство є недоцільним.

Народна депутатка підкреслила, що в законопроєкті відсутні механізми захисту для іноземців та осіб без громадянства, які були або є членами терористичних угруповань.

...У нашій конкретній ситуації мова йде про країну-агресора та її сателітів. У міжнародному контексті це поняття є ще більш широким. Є надія на проведення спеціальної перевірки, до якої тепер залучать Службу безпеки України. Однак закон також передбачає, що іноземців і осіб без громадянства, які планують служити в ГУР МО, будуть перевіряти за окремою процедурою без участі СБУ, що викликає певні суперечки, - підкреслила Фріз.

Депутат вважає, що процедура спеціальної перевірки повинна бути стандартизованою, щоб забезпечити відповідний рівень відповідальності та нагляду.

Вона також розповіла, що, згідно із законопроєктом, положення про функціонал Центрів рекрутингу іноземців та порядок спецперевірки визначатиме Кабінет Міністрів. Фріз висловила сподівання, що уряд зробить це якісно.

17 вересня Верховна Рада прийняла законопроєкт №12023 на першому читанні.

Related posts