Коли в Україні відзначають День святого Миколая у 2024 році: хто цей персонаж та які існують традиції?


Коли відзначають осіннє рівнодення у 2022 році: що це за свято та які є звичаї?

Перед переходом на новий календар, в Україні День святого Миколая відзначали 19 грудня. Проте, з минулого року, а саме у 2023 році, свято було перенесене на 6 грудня. Ця дата залишається такою ж і цьогоріч, випадаючи на п’ятницю. Інформацію подає ТСН, з посиланням на Контракти.UA.

У сучасній культурі святий Миколай перетворився на святкового героя, схожого на доброго дідуся, який приносить подарунки слухняним дітям і залишає їх під подушкою. Проте його образ тісно пов'язаний з християнським святим Миколаєм Чудотворцем, який дійсно існував.

Він з'явився на світ на Лікійському півострові, у місті Патарі, приблизно між 270 і 286 роками. Сучасна територія цього регіону належить Туреччині. Спочатку Миколай обіймав посаду єпископа і навіть здійснив паломництво до Святої Землі та Єгипту. Під час переслідувань християн він зазнав жорстоких тортур з боку римського імператора, був ув'язнений, але згодом отримав свободу.

Вперше традицію вшанування пам'яті святого Миколая Чудотворця започаткували близько VI століття. Тоді італійські торговці привезли його святі останки з Мири до Барі, де вони й досі зберігаються.

Образ Миколая Чудотворця став основою для створення святого Миколая у різних куточках світу. У англомовних країнах, зокрема в США і Великій Британії, його відомо під іменем Санта Клаус. У ці країни він відвідує дітей в ніч перед 25 грудня, святкуючи Різдво.

Здавна святого Миколая вважали не лише заступником дітей, але й покровителем мандрівників, моряків та пекарів. За легендою він народився в заможній родині, але в дорослому віці став аскетом, тому роздав свої статки біднякам. Час від часу він приносив до дитячих будинків іграшки, теплі речі тощо.

Є одна відома легенда, що оповідає про те, як святий Миколай прийшов на допомогу трьом сестрам. Через свою бідність дівчата не могли знайти чоловіків, які б захотіли на них одружитися. Тоді святий вирішив таємно залишити їм три мішечки з золотими монетами вночі. Вони опинилися в шкарпетках, що сушилися над вогнем. Таким чином, виникла традиція в Європі залишати подарунки в шкарпетках.

За переказами він також зцілював хворих, визволяв полонених, допомагав невинним. Саме тому Церква й канонізувала Миколая Чудотворця.

В епоху Радянського Союзу влада намагалася замінити образ святого Миколая антирелігійним Дідом Морозом, прагнучи витіснити релігійні традиції. Проте після проголошення незалежності України, народ почав відновлювати стародавні звичаї, і святий Миколай знову став відвідувати дітей.

Однією з найулюбленіших традицій цього свята для дітей є отримання подарунків, які залишають під подушкою. Згідно з звичаєм, малюки пишуть листи святому, в яких викладають свої бажання та згадують про добрі вчинки, здійснені протягом року. За легендою, слухняні дітки отримують від Миколая бажані подарунки, тоді як неслухняним він залишає під подушкою різочку.

У храмах відбуваються богослужіння, тому віряни неодмінно відвідують церкву, щоб помолитися святому і попросити його про заступництво. У навчальних закладах, таких як школи та дитячі садки, організовуються святкові вистави, де малюки виконують пісні та декламують вірші, присвячені цьому святу.

Related posts