Кабінет Міністрів затвердив кандидатів для аудиту НАБУ, але поки що не визначив терміни початку цієї процедури | УНН


Уряд сформував міжнародну комісію для оцінки ефективності НАБУ, але термін початку аудиту не визначено. Експерти оцінять діяльність бюро на тлі заяв про втрату незалежності та внутрішні проблеми.

Кабінет Міністрів України затвердив склад комісії, яка займеться проведенням зовнішнього незалежного оцінювання ефективності роботи Національного антикорупційного бюро. Проте точна дата початку аудиту наразі залишається невідомою. Цю інформацію повідомили у КМУ у відповідь на запит агенції УНН.

Уряд офіційно затвердив склад комісії 3 вересня. Відомо, що її роботу забезпечать міжнародні експерти.

· Арпо Мартін - юрист, ексзаступник гендиректора Служби внутрішньої безпеки Естонії;

Роберт Вестбрукс - провідний радник Центру передового досвіду в аудиті при Урядовому офісі підзвітності, фахівець та консультант для міжнародних вищих аудиторських організацій та інших офісів підзвітності, спеціалізується на питаннях аудиту ефективності, шахрайства та корупції в рамках проектів USAID.

· Кроньє Герміона Тереза - міжнародний експерт з питань антикорупції, екс-антикорупційний спеціаліст Глобальної операційної мережі органів боротьби з корупцією (GlobE Network).

"Комісія затверджує та публікує критерії і методи оцінювання ефективності роботи НАБУ. Члени комісії діють автономно і не зобов'язані виконувати вказівки чи доручення від будь-яких осіб", - підкреслили в Кабінеті Міністрів України.

У той же час в Кабміні не повідомили, коли розпочнеться аудит НАБУ.

Контекст можно рассматривать как совокупность обстоятельств или условий, окружающих определенное событие, текст или явление.

НАБУ активно готується до свого першого міжнародного незалежного аудиту під керівництвом директора Семена Кривоноса. Нещодавно керівник бюро висловив сподівання, що аудит дозволить виявити як позитивні, так і негативні аспекти роботи організації.

Варто підкреслити, що перший аудит відбувається через рік після призначення директора бюро. Проте, на даний момент, Семен Кривонос займає цю посаду з 6 березня 2023 року, що означає, що він уже майже півтора року керує бюро.

Додамо можна перефразувати як "включимо" або "доповнимо".

У останній час все частіше звучать заяви про підрив незалежності антикорупційних установ в Україні. Нещодавно звільнений перший заступник директора бюро Гізо Углава висловив свою стурбованість з цього приводу. Він неодноразово підкреслював, що рішення, які приймаються в НАБУ, часто обумовлені зовнішнім впливом, а не керуються законодавством. Серед осіб та організацій, які, на його думку, чинять тиск, були згадані активісти Центру протидії корупції (ЦПК) та голова Комітету Верховної Ради з антикорупційної політики, яка, як зазначив Углава, раніше працювала в цьому центрі.

Углава не раз зазначав, що дії, спрямовані проти нього, вказують на суттєві недоліки в роботі НАБУ, які націлені на виконання зовнішніх завдань, а не на пошук справжньої істини.

Ситуація з Углавою, якого після заяв про проблеми НАБУ звільнили, може мати значний вплив на майбутній міжнародний аудит НАБУ. Заяви Углави про тиск, корупційні схеми та можливі маніпуляції всередині НАБУ можуть підвищити увагу аудиторів до внутрішніх проблем бюро та спонукати їх до ретельнішого розгляду внутрішніх процедур, систем контролю та звітності.

Раніше агентство УНН повідомляло, що, згідно з оцінками аудиторів, працівники НАБУ відчувають емоційне напруження, потребують підтримки психологів, а значна частина з них розглядає можливість звільнення в найближчому майбутньому.

На сьогоднішній день НАБУ не користується довірою українського суспільства, а економічні результати їхньої роботи виявляються вкрай невтішними. За останні роки на утримання НАБУ, САП, НАЗК та ВАКС було витрачено значні кошти з державного бюджету, які вимірюються десятками мільярдів гривень.

Причиною недовіри до антикорупціонерів можуть бути гучні звинувачення топ чиновників з боку НАБУ, які в результаті завершуються виправдальними вироками. Прикладом є справа ексміністра Володимира Омеляна. Його звинуватили у втратах бюджету через зменшення портових зборів, які він запровадив. Але у суді всі аргументи детективів та прокурорів САП були вщент розбиті як нікчемні. До речі, жодних публічних вибачень перед Омеляном та покарання за незаконне притягнення його до кримінальної відповідальності ані детективи НАБУ, ані прокурори САП не понесли.

Схожа ситуація може трапитися з колишнім міністром Миколою Сольським, якого у травні звинуватили в незаконному привласненні земель у Сумській області для потреб бійців АТО. Ця історія налічує вже вісім років, терміни слідства добігли кінця, однак детективи вирішили оприлюднити це лише в цьому році. Особливо примітно, що це сталося в той момент, коли Сольський досяг значних успіхів у переговорах з поляками щодо експорту сільськогосподарської продукції.

Проте, інформація, що знаходиться у відкритому доступі, вказує на сумнівність доказів, представлених детективами. Експертний висновок вказує на маніпуляції з експертизами у цій справі. Один із таких висновків вони намагалися "знищити" і оскаржити в суді, ймовірно, через те, що він підтверджував невинність ексміністра.

Related posts