Хто є "Джокером" і яку роль він відіграє в інформаційному просторі країни, що перебуває у стані війни? (Дмитро Тузов)
Багато вже було сказано про "Телеграм" як про платформу, яку українським посадовцям не рекомендується використовувати, і, безумовно, не слід пересилати через цей месенджер важливі документи.
На мою думку, ця платформа є ідеальним вибором для тих, хто прагне залишатися анонімним. Я так вважаю, оскільки сам став жертвою спроби шахрайства через Телеграм. Мені запропонували перейти з маркетплейсу до Телеграму і скористатися посиланням на підроблену сторінку банку, через яку нібито мала пройти транзакція. Насправді ж гроші просто зняли б з картки за допомогою злочинної програми. Довести факт шахрайства в такій схемі вкрай складно. І це не дивно — анонімність в інтернеті користується великим попитом для проведення подібних спецоперацій. А ви пам’ятаєте, як на стінах будинків писали назви "тєлєг", через які наркоторговці виводили клієнтів на закладки?
Зрештою, все це дістало французів, які затримали Павла Дурова. Після чого він пообіцяв надавати ключі до каналів, які цікавлять правоохоронців. Але ж скільки років тривала ця анонімність і непокараність! Та й не відомо, хто отримав ці ключі, коли і як ними користується. Адже існують небезпідставні підозри, що російські спецслужби й раніше мали доступ до Телеграму.
Загрози з каналів у Telegram
Нещодавно відома медіа-експертка і голова ГО "Детектор медіа" Наталія Лігачова заявила, що їй погрожують з кількох телеграм-каналів: з "Трухи", "Батальйону Монако" і каналу "Джокер". До погроз медійникам я ставлюсь серйозно ще з часів вбивства Георгія Гонгадзе. Тож розпитав Наталю про це.
Вважаєте, що заява про загрозу, що надійшла на адресу всієї країни, викликала якусь активність серед правоохоронців і розпочала розслідування? Вчора я уточнив це у пані Лігачової. Ні, нічого подібного не сталося. Правоохоронцям є інші справи.
Хто прихований за образом "Джокера"?
Коли я дізнався від журналістів "Громадського", що, на їхню думку, за "Джокером" може стояти Роман Кравець, я відразу поцікавився: "Хто це?". Виявилося, що він займає 153-тє місце у списку "Слуг народу". Хоча й не пройшов до парламенту, у нього все ще є можливість "вийти на заміну", якщо деякі депутати залишать свої посади. "Політхаб" з руху "Чесно", що займається моніторингом політиків, повідомляє, що у 2024 році ЗМІ зазначали, що Кравець може бути адміністратором провладного телеграм-каналу "Джокер". Журналісти видання "Forbes" навіть отримали його номер телефону і перевірили його за допомогою сервісу Getcontact, який дозволяє дізнатися, як цей номер зберігається в контактах інших користувачів. У декількох випадках його номер вказаний як "Рома Кравець Джокер" або з подібними підписами.
Роман Кравець категорично заперечує свої зв'язки з "Джокером". У розмові з журналістами "Hromadske" він зазначив, що "досі був причетний до 'Джокера', але канал був проданий два роки тому. Не можу сказати, кому саме. Кажуть, що продаж відбувся за 2 мільйони доларів у криптовалюті. Однак я не зміг підтвердити це за кілька годин листування". Ця інформація була опублікована 24 червня 2024 року.
Якщо хтось оголошує суму, це, напевно, свідчить про те, що податки на продаж вже сплачені. Це лише моя думка. Але в мене є інше питання: якщо телеграм-канал з 270 тисячами підписників був проданий "невідомій особі", чи можуть це бути росіяни? Під час війни потрібно бути особливо обережними при продажу значних інформаційних ресурсів. Я вважаю, що це питання варто взяти під контроль СБУ: до кого ж насправді потрапив телеграм-канал, який Роман Кравець продав "невідомо кому", і чи не несе це загрозу національній безпеці України? Особливо з огляду на те, що, згідно з розслідуванням Hromadske, у цьому каналі були зафіксовані ознаки інформаційної атаки на мобілізацію: "Мобілізацію в Україні зриває ТЦК. Жирних під*рів ніхто не чіпає. Чіпають роботяг. На*хуй ТЦК людей у буси пакує на вулицях, якщо вони не хочуть воювати? На*хуй?", - такий пост з’явився в Telegram-каналі "Джокер" 25 травня 2024 року.
Цікаво, що Роман Кравець, згідно з цим розслідуванням, веде явно розкішний спосіб життя і не має проблем із ТЦК у свої 29 років. Протягом повномасштабного вторгнення він п’ять разів виїжджав за межі країни, загалом перебуваючи за кордоном більше двох місяців. Його перша поїздка відбулася 22 жовтня 2023 року, а повернувся він лише 20 листопада. Кравець перетнув кордон через КПВВ "Краківець" на своєму автомобілі Mercedes-Benz S 550, який він придбав на початку 2022 року за приблизно 50 тисяч доларів у попереднього власника. Досі лишається невідомим, де ж він залишив цей автомобіль, адже назад в Україну він повернувся на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, який зареєстрований на 67-річну львів'янку Катерину Лозинську.
Однак справжні подорожі за межі країни розпочались лише в 2024 році. 18 лютого "Джокер" вирушає з України на третьому за рахунком орендованому Mercedes-Benz S-Klasse, а через 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. Це вже четверта машина в його арсеналі.
22 квітня знову виїзд за кордон на автівці львівської пенсіонерки. Повернення - через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse.
На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів раптово - на Nissan Rogue. У червні "Джокер" знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це - вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних вояжів".
Журналісти-розслідувачі з Hromadske вирішили дослідити початок медійної кар'єри Романа Кравця, яку, на їхню думку, можна віднести до 2015 року. Саме тоді він познайомився з Геннадієм Корбаном і активно брав участь у його медійних кампаніях, одночасно налагоджуючи зв'язки з впливовими особами. Щодо його теперішніх зв'язків з Офісом президента, повідомляють, що Кравець любить підкреслювати свою дружбу з Давидом Арахамією, головою фракції "Слуга народу". На запитання журналістів про це Арахамія не дав коментарів. Борислав Береза в "Цензорі" ставить уточнююче запитання: "Телеграм-канал 'Джокер' – це голос Романа Кравця чи інструмент Єрмака?".
Перепрошую, як кажуть, за натуралізм, але вже як є. Деякі джерела інформують, що цього покровительства більше немає, нібито в ОП вирішили дистанціюватись від токсичного ресурсу. Й, мовляв, "Джокер" лякає бізнес "заднім числом", покладаючись на вже створену на ринку репутацію. І небажання підприємців вступати в конфлікт з "сильними світу сього" з вулиці Банкова і Грушевського. Тобто, діє за схемою, описаною відомими одеситами Ільфом і Петровим, у якій ключовою фігурою були незаконнонароджені діти лейтенанта Шмідта, які їздили по країні і вимагали грошей у місцевих мільйонерів і начальників.
То ж як працює схема?
У бесіді, яку я провів з авторкою розслідування на Hromadske Ярославою Вольвач, вона поділилася:
Представники бізнесу висловили думку, що "Джокер" фактично їх переслідує, організовуючи різноманітні медіа-кампанії, а згодом пропонуючи співпрацю: "Я не буду вас тероризувати, якщо ви заплатите мені 200 000 доларів". Він створює проблему, а потім підходить з пропозицією знайти спільну мову, обіцяючи вирішити ситуацію за гроші.
Першими, хто не витримав тиску шантажистів, стали представники компанії "Uklon". Вони вивели на поверхню деталі медіа-рекету, підтвердивши, що з них вимагали 200 тисяч доларів для припинення атак у Telegram, які тривали по 6-7 разів на день. Інше впливове видання, "Форбс-Україна", у статті від 27 березня цього року повідомило, що подібні атаки зазнали й інші українські компанії, зокрема "Цитрус", "Стілус", "Fondy" та "Епіцентр". Звичайно, критичні матеріали та розслідування мають місце, якщо є на це підстави. Але суть справи полягає в тому, що мова йде про "вирішення проблеми" з допомогою фінансових відрахувань. Ви платите — ми знімаємо.
Звісно, медіа-рекет бізнесу - це кепсько. Український бізнес, та ще й в умовах війни, треба підтримувати. Але в усій цій історії ще й важливо дізнатися: хто є справжнім власником й адміністратором "Джокера"? Адже сам Роман Кравець засвітив цю проблему, повідомивши журналістам, що він не знає, кому продав канал за крипту. Все заплутано. В Україні діє закон про медіа. Згідно якого медійні організації повинні мати прозору структуру власності. Звісно, ми одразу з вами почуємо, що це "Телеграм", що він не підпадає під визначення медіа-організації. Але, знаєте, в країні, проти якої ведуть й інформаційну війну, треба виходити з інтересів національної безпеки, а не тих, хто хоче зберегти анонімність, прикриваючись якимось "Джокером". Канал, який має 270 000 підписників цілком можна порівняти з багатьма офіційними (з відомою структурою і прозорою власністю) медіа. І якщо на ньому, наприклад, саботуватимуть мобілізацію, або шантажуватимуть бізнес чи "мочитимуть" громадських активістів, ми, принаймні, маємо знати, хто за цим стоїть. Можливо, в результаті такої перевірки Роман Кравець згадає якісь деталі фінансової операції вартістю в 2 млн. доларів.
Прошу розглянути цей матеріал як офіційне звернення до Служби безпеки України з проханням провести перевірку для встановлення власника (власників) та адміністраторів телеграм-каналу "Джокер". Необхідно розпочати дії для наведення порядку серед "анонімних" джерел інформації в країні, що перебуває у стані війни.