До 18 годин без електрики: якою буде зимова пора та чи зможемо ми впоратися з її викликами.


Спостерігачі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні попередили, що внаслідок обстрілів енергетичних об'єктів з боку Росії, зимовий період в Україні може стати справжнім випробуванням. Вони зазначають, що удари по енергетичній інфраструктурі нашої держави вже завдали серйозних ушкоджень, і з наближенням холодів ситуація може погіршитися ще більше.

Цю інформацію викладено в доповіді ООН, опублікованій 19 вересня, яка базується на результатах експедицій до зон, що постраждали від російських нападів, а також на інтерв'ю з технічними фахівцями, представниками енергетичних компаній, місцевими жителями та чиновниками.

У документі наголошується, що руйнування енергетичної інфраструктури також ставить під загрозу такі важливі послуги, як водопостачання, водовідведення, опалення, охорону здоров'я, освіту. Найбільше можуть постраждати вразливі групи - літні люди, люди з інвалідністю, малозабезпечені родини та внутрішньо переміщені особи.

"Наслідки цих атак для цивільного населення виявилися цілком прогнозованими — мільйони людей зазнали шкоди. Ця зима обіцяє бути надзвичайно важкою. Люди, ймовірно, стикнуться з частими відключеннями електрики по всій країні. Будь-які нові напади, що призведуть до таких відключень, можуть мати руйнівні наслідки. Вони можуть тривати довго і вимагатимуть комплексного підходу. Тому національні та міжнародні партнери повинні об'єднати свої зусилля для відновлення критично важливої інфраструктури та притягнення винних до відповідальності за завдану шкоду", — зазначила керівниця моніторингової місії Даніель Белль.

В ООН також нагадали, що пошкодження енергооб'єктів спричинили віялові відключення електроенергії по всій країні, у деяких містах під час літньої спеки відключення тривали по понад 12 годин на добу. А взимку ці наслідки можуть бути ще серйознішими через низьку температуру. За прогнозами експертів, відключення можуть тривати від чотирьох до 18 годин щодня.

В організації також закликали Росію негайно припинити атаки на енергосистему України, зазначивши, що знищення критично важливих енергооб'єктів порушує принципи міжнародного гуманітарного права, що захищає цивільних осіб. А міжнародному співтовариству порадили спрямувати першочергову допомогу на ремонт та відновлення енергосистеми України.

В Організації Об'єднаних Націй відзначили, що з 22 березня по 31 серпня 2024 року російські війська провели дев'ять хвиль масштабних і ретельно спланованих атак на енергетичну інфраструктуру України, що призвело до пошкодження або знищення багатьох об'єктів, які відповідають за генерацію, передачу та розподіл електричної енергії.

Для повного відновлення та ліквідації наслідків цієї шкоди знадобляться роки, що вимагатиме значних ресурсів як з боку держави, так і приватного сектора, особливо в умовах економіки, що переживає наслідки збройного конфлікту. Ці напади також спричинили додаткове переміщення людей і непропорційно вплинули на найуразливіші групи населення, зокрема людей похилого віку, осіб з інвалідністю, малозабезпечені родини та внутрішньо переміщених осіб, причому жінки постраждали найбільше. Нові атаки лише посилять цю вже складну ситуацію, - зазначили аналітики організації.

У той же день, коли ООН опублікувала свій звіт, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про свій візит до України, запланований на 20 вересня. Вона повідомила, що Європейський Союз виділить додаткові 160 мільйонів євро на підтримку України в зимовий період. З цієї суми 60 мільйонів євро будуть направлені на будівництво або ремонт укриттів та закупівлю обігрівачів, тоді як 100 мільйонів євро, отриманих від заморожених російських активів, призначені для проведення ремонтних робіт і відновлення джерел енергії.

Під час свого візиту до Києва фон дер Ляєн повідомила, що Європейська комісія розробила ініціативу для підтримки українського енергетичного сектору в зимовий період. Цей план передбачає відновлення 2,5 ГВт енергетичних потужностей і продовження інтеграції України в європейську енергетичну мережу. Окрім цього, Європейський Союз має намір експортувати до України 2 ГВт електрики, що допоможе забезпечити стабільне енергопостачання в усіх регіонах країни. Це дозволить задовольнити понад 25% енергетичних потреб протягом зими.

"Зараз ми відправляємо мобільні газові турбіни, сонячні панелі. Також ми обговорювали питання, які стосуються захисту електростанцій", - зазначила глава Єврокомісії.

Загалом, стратегія ЄС щодо підтримки України в зимовий сезон базується на трьох основних напрямках. Передусім, акцент робиться на відновленні інфраструктури, яка постраждала внаслідок російських атак.

"Цієї зими ми плануємо відновити потужності на рівні 2,5 ГВт, що складає близько 15% від енергетичних потреб вашої країни в цей період," - підкреслила представниця Європейського Союзу.

Крім того, мова йде про розширення зв'язку української електромережі з європейською, що забезпечить можливість експорту 2 ГВт електроенергії в Україну.

За її словами, це перекриє ще близько 12% потреб країни в зимовий період. А завдяки втіленню цих двох пріоритетів Євросоюз може допомогти задовольнити близько 25% енергетичних зимових потреб України.А, по-третє, йдеться про стабілізацію.

"Ми працюємо над забезпеченням стійкого постачання енергії в межах України, незважаючи на російські атаки на великі інфраструктурні об'єкти",- зазначила вона.

Також в Україну незабаром надійдуть пересувні газові турбіни та сонячні панелі. Крім того, обговорюється план фізичного захисту електростанцій.

Голова Єврокомісії підкреслила, що для зміцнення енергетичної безпеки України було виділено щонайменше 2 мільярди євро. Ці кошти надійшли до нашої країни у вигляді фінансової допомоги та технічного обладнання від держав-членів Європейського Союзу.

"До прикладу, це може бути 10 тисяч трансформаторів та генераторів або ж ціла литовська теплова електростанція, що розбирається в Литві та транспортується в Україну для відновлення. І це лише початок, оскільки ще більше підтримки буде надано," - підкреслила фон дер Ляєн.

Що стосується литовської ТЕЦ, то в цій країні, яка є нашим союзником, наразі проводять демонтаж цілого комплексу теплової електростанції, щоб перевезти її елементи в Україну.

Зважаючи на те, що Україну не залишають наодинці з бідою, спричиненою агресором, можливо, зима для нас буде не такою й страшною, якою її прогнозують.

Related posts